fbpx

Aktualności

Zdumiewający, jasny dzień

02.11.2019

1 listopada, na Cmentarzu Rakowickim, Anna Dymna, po raz trzydziesty dziewiąty, uczestniczyła w kweście Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa. Dzięki tym zbiórkom, od 1981 roku, udało się odnowić ponad pięćset zabytkowych nagrobków, które nie mają dysponentów.

– Rano w Krakowie była mgła, zimno – dzieli się wrażeniami Anna Dymna. – Ale kiedy przyjechałam na Rakowice, wyszło słońce, zrobiło się pięknie. Spotkałam uśmiechniętych ludzi, którzy życzliwie wrzucali pieniądze do mojej puszki. Z niektórymi z tych osób na spotkanie przy bramie głównej cmentarza w dniu Wszystkich Świętych umówiłam się przed rokiem. Pieniądze zbierałam w towarzystwie 8-letniej Marysi. Wstrząsające było to, że podczas minionych lat zawsze niedaleko mnie kwestował Zbyszek Wodecki. Niestety, nie ma go już wśród nas. Wiele osób podchodziło więc wczoraj i, dwukrotnie wrzucając pieniądze do mojej puszki, mówiło: „A to jeszcze dla Zbyszka”. Obserwuję od wielu lat, że 1 listopada jest dniem zdumiewającym. Nie słyszy się wtedy złych słów, narzekań, sporów. W takich chwilach zaczynamy chyba koncentrować się na tym, co w życiu jest najistotniejsze. Wspominamy też ludzi, którzy nauczyli nas rozumieć i kochać ten świat. Przedziwna jasność panuje w tym dniu: z jednej strony, rozumiemy, że jest nieubłagana konieczność śmierci, przemijania. Z drugiej, zdajemy sobie sprawę, że to wszystko ma głęboki sens. Ludzie umierają, ale przez to, że pielęgnujemy o nich pamięć, są z nami nadal obecni. Oni dają nam siły i pomagają żyć.

Podczas 39. kwesty Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa Anna Dymna i jej 8-letnia asystentka Marysia zebrały 3080 zł.

Może Cię zainteresować

„Albertiana” – czekamy na zgłoszenia

12.11.2019

Wspólnie z Fundacją im. Brata Alberta rozpoczynamy pierwszy etap 20. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana”. Czekamy na Wasze zgłoszenia.

Zapraszamy przed radioodbiorniki

09.11.2019

11 listopada, na antenie Radia Kraków, wyemitowana zostanie retransmisja koncertu 43. Zaczarowanego Radia Kraków, zatytułowanego „Szał niebieskich ciał”. Wydarzenie poprowadziły Anna Dymna i Lidia Jazgar.

Dołącz do newslettera