fbpx

Aktualności

Zmienił się świat

20.05.2019

W minioną niedzielę Aleksandra Nykiel zwyciężyła w „Szansie na sukces”. Dwukrotną laureatkę Festiwalu Zaczarowanej Piosenki usłyszymy w Konkursie Debiutów 56. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. To wielka rzecz.

– Niech Pan Bóg da Annie Dymnej zdrowie, a ludzie pieniądze, by mogła dalej organizować to niezwykłe wydarzenie – mówiła Irena Santor po 1. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki w 2005 r.

Zarówno pierwsza dama polskiej piosenki, jak i prezes fundacji „Mimo Wszystko” od początku podkreślały, że ich marzeniem jest, by zwycięzcy tego wokalnego projektu mogli występować w Konkursie Debiutów podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W tamtym czasie postulat ten wydawał się tak samo rewolucyjny jak nierealny. Mimo transformacji społeczno-ustrojowych, w odniesieniu do osób z niepełnosprawnościami tkwiliśmy mentalnie w głębokim PRL-u. Ludzie ci nadal stanowili w Polsce osobliwość. Traktowano ich z dystansem, taryfą ulgową, jakby z góry skazując na wykluczenie.

– Założyliśmy, że, w towarzystwie największych gwiazd polskiej estrady, w finale konkursu wystąpią tylko najzdolniejsze osoby z niepełnosprawnościami – mówiła Anna Dymna na kilka miesięcy przed 1. Festiwalem Zaczarowanej Piosenki. – Czas skończyć z traktowaniem moich przyjaciół na zasadzie: „Marcinku, jesteś niewidomy, jeździsz na wózku, ale lubisz śpiewać? No to masz mikrofon i pośpiewaj sobie. Nieważne, że nie masz głosu, wolno ci, bo biedny przecież jesteś”. Takie podejście nie tylko uwłacza godności Marcina, ale krzywdzi także jego bardziej zdolnych wokalnie kolegów. Tracimy przez to z oczu talenty na miarę Andrei Bocellego czy Stevie’go Wondera. To nie tylko moja opinia. Poznając ludzi doświadczonych chorobą i kalectwem, odkryłam, co tak naprawdę ich upokarza. Tym czymś nie jest nawet fakt, że wiele osób ich nie rozumie i odwraca się od nich, traktując niemal jak półludzi. Najbardziej uwłacza im, że tak naprawdę niczego się od nich nie wymaga, zupełnie jakby świat spisywał niepełnosprawnych na straty. A przecież w tych schorowanych i okaleczonych ciałach kłębią się nieraz niezwykłe talenty. Trzeba je zacząć promować.

Aleksandra Nykiel jest dwukrotną laureatką Festiwalu Zaczarowanej Piosenki i zwyciężczynią ubiegłoniedzielnej „Szansy na sukces”

Przełom nastąpił dopiero po jedenastu latach. Spełniło się wielkie marzenie Anny Dymnej i Ireny Santor. Aleksandra Bogucka, laureatka pierwszego miejsca w 12. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, wystąpiła podczas 54. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Rok później zaproszenie do opolskiego amfiteatru otrzymała Paulina Gruszecka, która zwyciężyła w 13. edycji konkursu.

Michał Wiśniewski zaśpiewa w opolskim Amfiteatrze podczas tegorocznego Konkursu Debiutów

A w tym roku, podczas 56. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, usłyszymy aż dwóch laureatów Festiwalu Zaczarowanej Piosenki: Michała Wiśniewskiego, ubiegłorocznego zwycięzcę konkursu, oraz Aleksandrę Nykiel, laureatkę naszego artystycznego projektu, która dziką kartę do opolskiego Konkursu Debiutów wywalczyła w minioną niedzielę, podczas finału telewizyjnego programu „Szansa na sukces”.

Zmienił się świat. Na lepsze.

Koncert finałowy 15. jubileuszowego Festiwalu Zaczarowanej Piosenki odbędzie się 15 czerwca

na Rynku głównym w Krakowie.  

Przeczytaj wywiad z Aleksandrą Nykiel

Przeczytaj wywiad z Michałem Wiśniewskim

Adam Kalemba

 

 

Może Cię zainteresować

Joanna Kulig: Ktoś we mnie wierzył…

29.05.2020

Jest dwukrotną laureatką „Orła”: za drugoplanową rolę w filmie „Sponsoring” oraz za pierwszoplanową rolę, w nagrodzonej „Oscarem”, „Zimnej Wojnie”, za którą otrzymała także Europejską Nagrodę Filmową. A dla naszych podopiecznych zawsze ma otwarte serce.

Dołącz do newslettera