fbpx

Aktualności

Znamy finalistów 25. „Albertiany”

10.01.2025

W siedzibie Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” zakończyły się obrady jury, które wyłoniło finalistów 25. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Albertiana”.

W jury zasiedli: Lidia Jazgar, Barbara Stępniak-Wilk, Małgorzata Godek-Wójcik, Katarzyna Walaszek oraz Marcin Pałys (sekretarz). Ocenie poddano 70 spektakli grup teatralnych oraz 39 prezentacji solistów, łącznie z 94 ośrodków.

Pięć osób siedzi przy ciemnym stole i pozuje do zdjęcia. Uśmiechają się. Łysy mężczyzna w okularach i kolorowej koszuli z krótkim rękawem siedzi ze skrajnie lewej strony. Przed nim, na stole, stoi monitor. Leży tam też klawiatura. Obok mężczyzny, po prawej, siedzi kobieta w okularach i długich blond włosach. Ubrana jest w błękitną koszulę z długim rękawem i czerwony szalik. Obok niej siedzi kobieta w długich blond włosach, beżowym swetrze i beżowo-szarym szaliku w kratę. Przy szczycie stołu siedzi kobieta w blond włosach do ramion. Ubrana jest w czarną koszulkę i pomarańczowo-czarny żakiet. Po prawej stronie od stołu siedzi kobieta w krótkich czarnych włosach, czerwonym swetrze i jeansach. Na stole leży wiele kartek. Są też kubki, soki i owoce. W tle ciemnozielona ściana, biały regał z figurkami i statuetkami oraz okno balkonowe z beżowymi roletami.

Obrady jury były bardzo dokładne i niosły ze sobą wiele emocji, fot.: Zuzanna Charciarek

– Bardzo się cieszymy, że po 24 edycjach „Albertiany”, zgłoszeń rokrocznie przybywa. Każde nagranie oglądamy bardzo dokładnie, choć jest ich niemało. W tym roku spektakle grup teatralnych okazały się bardzo zróżnicowane. Były zarówno kabarety, przy których naprawdę się pośmialiśmy, jak i trudne tematycznie historie, np. wojna. Nie da się porównać tak odległych od siebie repertuarów. To rodzi w nas, jury, dodatkowe wyzwanie. Oglądamy i słuchamy występów całym sercem i rozumem. A przy tym staramy się być jak najbardziej obiektywni – mówiła Lidia Jazgar.

W jednym ze spektakli jury mogło usłyszeć muzykę Zbigniewa Wodeckiego, wraz z tekstem Jacka Korczakowskiego „Teatr uczy nas żyć”. Odniosła się do tego Barbara Stępniak-Wilk.

– Te słowa są zawsze aktualne. Gdy oglądamy występy artystów z niepełnosprawnościami, biorących udział w „Albertianie”, tym bardziej utwierdzamy się w przekonaniu, że teatr ma dla nich ogromny sens. Niewątpliwie, przygotowania do spektakli, a następnie ich prezentacja, są niezwykle wymagające. Występujący pokonują swoje ograniczenia czy słabości. I to jest piękne, ponieważ teatr pozwala im te bariery przełamywać, uczyć się czegoś nowego. Dzięki sztuce mają kontakt z drugim człowiekiem i mogą się rozwijać – podkreśliła.

Każdy z regionów posiada osobny protokół przebiegu i wyników obrad, fot.: Zuzanna Charciarek

Decyzja, które zespoły i którzy soliści zdobędą nagrody, zapadnie w trakcie finałów regionalnych. Te będą trwały do końca przyszłego miesiąca. Laureaci wystąpią 24 marca 2025 r. na Dużej Scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

– Prawdę mówiąc, co roku czekam na „Albertianę”. To spotkanie dodaje mi energii i niesie ze sobą wiele radości oraz wzruszeń. O samych spektaklach nie da się mówić. Je trzeba zobaczyć. Są przepiękne, wyjątkowe. Wiem też, ile pracy i prób wymaga przygotowanie do nich. Gdyby to było możliwe, każdemu dalibyśmy pierwsze miejsce – tak, przed dwoma dniami, o festiwalu mówiła Anna Dymna podczas konferencji prasowej w krakowskiej restauracji „Biała Róża”.

Protokoły z obrad jury znajdują się pod tekstem.

Dominika Sułkowska

Finaliści 25. „Albertiany”

Region I

Zespoły teatralne:

Pasja – „Bajka o stargardzkim białym ptaku”, Czarno-Biali – „Zegarmistrz dusz i serc”, Teatr Trójka – „Wieża Babel”, To nie jest Ha Ha – Legenda Kaszubska „Trzy zjawy”, Teatr 40 serc – „SKURCZ – czyli opowieść (prawie wigilijna) o mięśniu zwanym sercem”, Kworce – „Legenda Strażnika Wyżynnej Bramy”, Brodniczanie – „Adam i Ewa”, CO WY NA TO – „Po prostu bądź”, Wyspa – „Strażnik czasu”

Soliści:

Dawid Żuber – „Staruszek świat”, Katarzyna Kos – „Wenus”, Ryszard Kilarski – „Dni, których nie znamy”

Region II

Zespoły teatralne:

Jak nie my to kto – „Smerfy”, Ekspresja – „Rzeka przygód”, Tęcza – „Piękna i Bestia”, Galimatias – „Nie płacz Koziołku”, Makowiaki – „Życie”, Nowa Zorza – „Kolory Polski”, Co nieco – „Zawsze jest ktoś”, Wkręceni – „Dziady cz. II”, Akcent – „Korzenie”

Soliści:

Małgorzata Ewa Pietralska – „Szyba”, Aleksander Domagalski – „Dzisiaj będę ja”, Magdalena Burzyńska – „Dernier Danse”

Region III

Zespoły teatralne:

WTZ DT – „Kabaret na jednej nodze – Jaś i Małgosia”, Biedronki – „Skarb oceanu”, Minutka – „Randka z dobrą sławą”, Rozśpiewani – „Zaszczepić dobro”, Kromka – „Jak zostać harcerzem”, Teatr Drużyna – „Krótka historia o emocjach”, Gołąbki Arki Noego – „Kobieta Życia”, Sen Wariata – „Niebieski Ptak”, Otwarte Okno – „Ptasie radio”

Soliści:

Mieczysław Niewiadomski – „Krakowski spleen”, Robert Mateuszuk – „Chodź, przytul, przebacz”, Adam Karai-Barszczewski – „Jak okiem sięgnąć”

Region IV

Zespoły teatralne:

Nieśmiertelni – „Mój anioł stróż”, Teatr Cienie – „Odbicia”, FANaberia – „Wasz narzeczony nie żyje”, ART-ES – „Witajcie w naszej bajce”, Sędziszowskie Iskry – „Rzepka”, Figiel – „Legenda o cycowskiej dzwonnicy”, Motyle – „Spowiedź motyla”

Soliści:

Agnieszka Zając – „Prowadź mnie”, Katarzyna Słąba – „Kochana”, Przemysław Mol – „Right Here Waiting”

Region V

Zespoły teatralne:

Makuszaki – „Pęknięty dzban”, Motyle – „Alicja w Krainie Czarów”, Pilski Teatr Tańca – „OXYGEN”, Pankeiki z Santoka – „Afryka dzika”, Promyk – „Czas na Show”, Drzewo – „Skrzydło”, Niebiańskie Alberciaki – „Niebiańska partia szachów”, Pozytywni – „Paweł i Gaweł”, Pracownia – „Dobro powraca, czyli bajka o Szewczyku”

Soliści:

Radosław Kuras – „Dobry dzień”, Klaudiusz Studziński – „Do zakochania jeden krok”, Klaudia Zamasz – „Laleczka z saskiej porcelany”

Protokoły obrad jury

Może Cię zainteresować

Startuje magiczny festiwal

20.01.2025

Daj sobie szansę, oczaruj nas śpiewem. Rozpoczynamy 17. edycję Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, ogólnopolskiego, kilkuetapowego konkursu dla utalentowanych wokalnie osób z niepełnosprawnościami, z koncertem finałowym – transmitowanym przez TVP – na Rynku Głównym w Krakowie.

Slajdowisko w „Dolinie Słońca”

17.01.2025

Maria Rubaj, Roma Dziadosz i Agnieszka Standenberg latem pokonały trasę Tour du Mont Blanc. A wczoraj odwiedziły nasz ośrodek terapeutyczno-rehabilitacyjny „Dolina Słońca”. Obecnym podopiecznym opowiedziały o swojej wyprawie. Historię urozmaiciły pokazem zdjęć z podróży i quizem.

Dołącz do newslettera