fbpx

Aktualności

Znamy finalistów!

18.05.2019

Pogoda trochę pokrzyżowała plany. Na kilka godzin przed rozpoczęciem sobotniego koncertu półfinałowego 15. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki przez Konstancin-Jeziorno przeszła potężna ulewa. Dlatego, zamiast w Amfiteatrze Parku Zdrojowego, wydarzenie odbyło się w niezwykle gościnnym Konstancińskim Domu Kultury.

Miejsce półfinałów nie miało znaczenia. W tym dniu liczyła się przede wszystkim radość, emocje i… ta wielka, naprawdę ogromna niewiadoma. Niektórzy żartowali, że wokalne zmagania w kategorii dorosłych to będzie „rzeź”. W jury jubileuszowego półfinału zasiedli: Olga Bończyk, Roma Gąsiorowska, Julia Pietrucha, Maria Szabłowska, Kacper Kuszewski i Krzysztof Szewczyk.

Dobrych emocji nie brakowało

Zanim gospodarze koncertu: Anna Dymna, Grzegorz Daukszewicz i Bronia Zamachowska zaprosili na scenę pierwszego półfinalistę, uczestników i gości wydarzenia powitał Ryszard Machałek, zastępca burmistrza Konstancina-Jeziorno, Anna Klonowska, wicedyrektor Konstancińskiego Domu Kultury, a także Marzena Atkielska, prezes Zarządu Fundacji Santander. Odczytano też list od Marleny Maląg, prezes Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. O naszym projekcie, którego pierwsza edycja odbyła się w 2005 r., prezes Maląg napisała: To wyjątkowo interesujące i wzruszające wydarzenie artystyczne, dostarczające niezapomnianych przeżyć i od lat gromadzące szeroką publiczność. Działania podejmowane przez fundację „Mimo Wszystko”, polegające na wyrównywaniu szans i pokonywaniu barier, które wciąż jeszcze napotykają osoby z niepełnosprawnościami, zasługują – co oczywiste – na najwyższy podziw i uznanie. Kwintesencją idei urzeczywistnianych przez fundację, a podejmowanych dla osób z niepełnosprawnościami, jest jednak, w mojej ocenie, sam festiwal promujący błyskotliwe talenty, pokazujący pasje i zainteresowania, budujący niezwykłe więzi między ludźmi.

Na scenie Konstancińskiego Domu Kultury zaprezentowało się trzydzieścioro troje półfinalistów. Walczyli o dwanaście miejsc w finale. Wielu z nich ponownie postanowiło skonfrontować swoje wokalne umiejętności w naszym „zaczarowanym” projekcie. Największe emocje budziła, oczywiście, kategoria dorosłych. W tym roku, po zmianie regulaminu, wystąpili w niej również wokaliści, którzy triumfowali już na Rynku Głównym w Krakowie, wielu – zarówno w kategorii dzieci, jak i dorosłych. Ale, pytani o emocje, bagatelizowali swój stan. „Co ma być, to będzie” – odpowiadali.

Finałowa scena w Krakowie czeka na dwunastu wspaniałych wokalistów

– Nie mówią prawdy – śmiała się Paulina Gruszecka, zwyciężczyni Festiwalu Zaczarowanej Piosenki z roku 2017, która wystąpiła w 55. KFPP w Opolu. – Napięcie muszą czuć ogromne. To zresztą słychać w ich głosach, kiedy tu śpiewają.

Otuchy uczestnikom drugiego etapu konkursu dodawała Irena Santor. Pierwsza dama polskiej piosenki przez cały czas uważnie obserwowała półfinałowe zmagania. Pytana przez dziennikarzy o swoje odczucia, podkreślała:

– Od początku wierzyłam w powodzenie tego festiwalu. W ciągu piętnastu lat rozrósł się on nam pięknie. I cieszy świat. Niech więc trwa do końca świata i o jeden dzień dłużej.

Występ Pauliny Gruszeckiej, jej męża, Bartka, oraz Aleksandry Nykiel umilał nam czas podczas oczekiwania na werdykt jury. Narada sędziów przedłużała się. Półfinaliści stali na scenie niecierpliwie wyczekując werdyktu. W tamtej chwili nie ukrywali już napięcia.

– Pamiętajcie – zwróciła się do nich Irena Santor. – Wygrana nie jest najważniejsza. Jeśli teraz przegracie, możecie w naszym festiwalu wziąć udział za rok. Tak to już jest. Raz się wygrywa, raz przegrywa. Najistotniejsze w życiu jest to, by robić co się kocha. Mówię wam o tym z własnego doświadczenia. Przede wszystkim więc radujcie się swoim śpiewaniem.

15 czerwca, na Rynku Głównym w Krakowie, podczas koncertu finałowego jubileuszowego 15. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, zaśpiewają:

Kacper Kujawski
Nikola Michalczyk
Natalia Pycek
Julia Walczyna
Martyna Wójcik
Gabriela Wszędybył – wszyscy kat. dzieci

Klaudia Borczyk
Kamil Czeszel
Zuzanna Mulec
Weronika Ryba
Krzysztof Szymaszek
Katarzyna Zawodnik – wszyscy kat. dorosłych

Anita Morga

Fot.: Jarosław Praszkiewicz

 

 

Może Cię zainteresować

Śpiew jak lekarstwo

07.12.2023

Gościem jutrzejszego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będzie Natalia Smogulecka, nauczycielka śpiewu, finalistka Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, która żyje z zespołem Turnera.

Wyspa „Choinki Jedynki”

06.12.2023

Od poniedziałku trwają licytacje prac i darów dorosłych przyjaciół radiowej „Jedynki”. Aukcje przyniosły już ponad 65 tysięcy złotych. Bardzo miłe to wieści w dniu mikołajek. W tym roku Program Pierwszy Polskiego Radia swoją charytatywną akcję zorganizował po raz 22., dla podopiecznych Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko oraz „Wspólnoty Nadziei”.

Dołącz do newslettera