fbpx

Aktualności

Znamy laureatów 15. konkursu poezji

19.02.2025

Jury w składzie: Anna Dymna (przewodnicząca), Janka Graban, Józef Baran, Adam Ziemianin, Wojciech Bonowicz wyłoniło laureatów 15. Ogólnopolskiego Konkursu Poezji „Słowa, dobrze, że jesteście”.

Nagrody i wyróżnienia przyznano w dwóch regulaminowych kategoriach: osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz z pozostałymi niepełnosprawnościami.

– Tych dwóch rodzajów poezji nie da się do siebie porównać. Ocena wierszy osób z niepełnosprawnością intelektualną jest niezwykle trudna. Bronię, by ta kategoria pozostała, ponieważ ci ludzie potrafią pięknie opisywać świat i swoje uczucia. Formułowane przez nich zdania są wyjątkowe. Takie bezbronne i nagie. Zawsze wzruszają mnie te wiersze – mówiła Anna Dymna.

Tegoroczna edycja konkursu cieszyła się dużym zainteresowaniem. Podczas obrad jury podkreśliło, że nadesłane wiersze miały bardzo wysoki poziom.

Cztery osoby pozują do zdjęcia. Widać ich od pasa w górę. Uśmiechają się. Po lewej stronie zdjęcia stoi mężczyzna w siwych włosach i z siwymi wąsami. Ubrany jest w ciemnozieloną koszulę. Obok niego stoi kobieta w brązowych włosach do ramion. Ubrana jest w granatową tunikę. Na szyi ma duży niebieski naszyjnik. Obok niej stoi mężczyzna w siwych włosach i siwym zaroście. Ubrany jest w czarny podkoszulek, na którym ma jasną koszulę w szaro-czarną kratkę. Po prawej stronie zdjęcia stoi wysoki mężczyzna w siwych włosach i zaroście. Ubrany jest w czarną koszulę z białymi graficznymi elementami. Przed osobami widać beżowe oparcia krzeseł i zieloną roślinę. W tle, za osobami, ciemnozielona ściana.

Jury było zadowolone z tegorocznego poziomu utworów, fot.: Monika Krzysztofik-Hanarz

– Konkurs wreszcie zaczął się cieszyć takim zainteresowaniem, na jakie zasługuje. A dzieje się tak za sprawą idei, którą jest nazwa: „Słowa, dobrze, że jesteście”. Poezja dotyka pewnych sfer w naszym życiu i świecie. Są to obszary, w których słowo odgrywa ogromną rolę, ponieważ go brakuje. Bardzo się cieszę, że coraz więcej ludzi ośmiela się dzielić tym, co napisali. A konkurs stwarza dla nich swego rodzaju miejsce spotkania i poszukiwania słowa – podkreślił Wojciech Bonowicz.

Laureaci 15. Ogólnopolskiego Konkursu Poezji „Słowa, dobrze, że jesteście”

Kategoria I

1. Jan Rubczak
2. Magdalena Torzewska
3. Karolina Kantorek

Wyróżnienia:

Karolina Fornalkiewicz
Krzysztof Mariankowski
Julita Antoniak

Kategoria II

1. Ewa Winiarska-Drzyzga
2. Wojciech Malinowski
3. Aneta Dubik

Wyróżnienia:

Zofia Koczur
Iwonna Buczkowska
Łucja Staszak
Agnieszka Cichoń

Warto dodać, że niektórzy z tegorocznych laureatów po raz kolejny brali udział w konkursie. W poprzednich edycjach uzyskali miejsca na podium lub wyróżnienia. Jedną z takich osób jest Łucja Staszak. W ubiegłym roku wiersz autorki otrzymał nagrodę specjalną Anny Dymnej. Został odczytany podczas gali podsumowującej konkurs. Łucja dwa lata temu zdobyła 1. nagrodę w kategorii „Pozostałe niepełnosprawności”. Z kolei w 2022 roku zajęła 3. miejsce ex aequo, a w 2014 roku 1. miejsce.

– Każda edycja była i jest dla mnie głębokim przeżyciem. Z czysto ludzkiej perspektywy. Ma dla mnie dwa wymiary. Przeżywany na poziomie umysłu i na poziomie serca. 15. edycję konkursu oceniam poprzez bogactwo słów, które w tym roku były szczególnej siły. Pojawiły się ciekawe semantycznie układanki mowy wiązanej. Jestem pełna uznania dla piszących, którzy dzielą się swoją dolą i niedolą. Wołają o zrozumienie, rozmowę, przytulenie, miłość. A przy okazji opisują wyzwania, jakie niesie im życie z niepełnosprawnością – podsumowała Janka Graban.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.

Dominika Sułkowska

Może Cię zainteresować

Półfinaliści wyłonieni

21.03.2025

Dobiegł końca pierwszy etap 17. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. Jury w składzie: Izabela Buchowska (wiolonczelistka), Patrycja Modlińska (wokalistka, pedagog i coach wokalny), Wiktoria Piorun (wokalistka i aktorka musicalowa), Anna Urbanowicz (wokalistka, pedagog i aktorka musicalowa) – zgodnie z wytycznymi regulaminu – wyłoniło półfinalistów tegorocznego konkursu. O wejście do finału zmierzą się oni, 10 maja, podczas koncertu w Ogrodzie Botanicznym UJ w Krakowie.

Biuro fundacji nieczynne

21.03.2025

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że 24 marca 2025 r. nasze krakowskie biuro będzie nieczynne. W tym dniu, w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, odbywa się jubileuszowa gala 25. Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Albertiana”.

Dołącz do newslettera