fbpx

Aktualności

Znika rozpacz, bezradność i cierpienie

10.06.2012

Spontanicznie zorganizowany mecz reprezentacji Polski i Danii stał się jedną z największych atrakcji zakończonych dzisiaj 9. Ogólnopolskich Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko”. Umiejętności naszych zawodników w ampfutbolu do tego stopnia oczarowały przebywających w Krakowie duńskich kibiców piłki nożnej, że postanowili zmierzyć się z nimi na boisku. I „polegli”. W tym nieoficjalnym pojedynku Euro 2012 nasi pokonali Duńczyków 3:2.

– W tych dwóch magicznych dniach na krakowskim Rynku trzeba po prostu być, bo opisać tego się nie da – mówił, nie kryjąc entuzjazmu, Jan Statuch, zastępca prezesa Zarządu Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, który na 9. Ogólnopolskie Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko” przyjechał razem z uczestnikami dwudniowego rajdu rowerowego, osobami po przeszczepach serca i nerek. – Co roku jesteśmy na tej imprezie. Ona ładuje nas mocą pozytywnej energii!

– Przyszedłem na Rynek zupełnie prywatnie – dodał stojący obok Janek Mela, prezes Fundacji „Poza Horyzonty”, który obecnie mieszka w Krakowie i studiuje w tym mieście psychologię kliniczną. – Wielu wspaniałych ludzi, którzy biorą udział w Ogólnopolskich Dniach Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko”, mogę spotkać tylko tutaj; zwykle albo są na zgrupowaniach, albo na zawodach. Poza tym mam wielki sentyment do tego wydarzenia: do założenia własnej fundacji zainspirowała mnie właśnie Anna Dymna oraz artystyczno-sportowe projekty jej fundacji.

W ceremonii otwarcia 9. Dni Integracji, oprócz Anny Dymnej, uczestniczyli: wojewoda Małopolski Jerzy Miller, Anna Okońska-Walkowicz, wiceprezydent Krakowa ds. edukacji, Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych, oraz ks. infułat Jerzy Bryła. Tegoroczne Ogólnopolskie Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko” rozpoczął w sobotni wieczór finał 8. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im Marka Grechuty. W jego trakcie nagrodzono laureatów konkursu poetyckiego „Słowa, dobrze, że jesteście”.

W niedzielne przedpołudnie krakowski Rynek zamienił się w arenę sportowych zmagań. Komentowali je Krzysztof Głombowicz i Artur Szulc. Publiczność mogła obserwować popisy niepełnosprawnych siatkarzy, koszykarzy, rugbistów na wózkach, reprezentantów goal-balla, a także amp futbolu. Pojedynkom tym przypatrywali się (a niejednokrotnie brali w nich udział) m.in. tej miary zawodnicy, co Natalia Partyka, Krzysztof „Diablo” Włodarczyk, Zenon Jaskóła i Przemysław Saleta. Przyznać trzeba, że nasi utytułowani sportowcy nie zawsze górowali nad niepełnosprawnymi zawodnikami. Ba, chwilami nawet wypadali przy nich blado.

– Doskonale wiem, jak bardzo osobom chorym i niepełnosprawnym potrzebne jest wsparcie – mówił Krzysztof „Diablo” Włodarczyk, który jakiś czas temu przeszedł depresję. – Chyba lepiej niż inni potrafię wyobrazić sobie, jak potwornie jest trudno, gdy człowiek trwa w psychicznym załamaniu. Bycie osobą chorą albo niepełnosprawną jest więc w życiu dużym wyzwaniem. Nasze społeczeństwo nie jest jeszcze tolerancyjne wobec ludzi tak bardzo dotkniętych przez los. Patrzą często tylko przez swój pryzmat, egoistycznie. Tego typu typu imprezy, jak ta, pokazują nie tylko to, że w życiu można dawać sobie radę z różnymi problemami, ale uczą nas także zrozumienia dla problemów innych. Wiem, jak bardzo jest to istotne, bo wobec mnie też w trudnych chwilach wyciągano pomocną dłoń. Zawsze trzeba być razem.

Gdy na płycie Rynku Głównego mecz rozgrywali zawodnicy coraz bardziej popularnego na świecie ampfutbolu, za barierkami okalającymi boisko zjawili się goszczący na Euro kibice z Danii. Od słowa do słowa. Ostatecznie pełni werwy i dobrego humoru Duńczycy postanowili zmierzyć się z piłkarzami po amputacji kończyn i tymi, którzy urodzili się z kończynami niewykształconymi. Biało-czerwoni przyjęli wyzwanie bez chwili wahania. Zwyciężyli Duńczyków 3:2. Wszyscy byli zadowoleni. Duńscy kibice gratulowali naszym zwycięstwa, wypowiadali słowa podziwu, a następnie pozowali do wspólnych zdjęć. Polacy przyznali, że chociaż walka o piłkę na boisku była niezwykle zacięta, to jednak Duńczycy grali fair play.

Sporą atrakcją piłkarską był mecz siatkówki drużyny IKS Atak Elbląg m.in. z aktorami serialu  „Julia”: Julią Rosnowską, Michałem Lewandowskim, Mają Bohosiewicz, Ewą Kaim, Grzegorzem Mielczarkiem, Weroniką Humaj, Emilką Stachurską, Aliną Kamińską i Aldoną Jankowską. Emocji nie brakowało, tym bardziej, że pojedynek toczono w różnych konfiguracjach zawodników.

Czy Krzysztof Hołowczyc potrafiłby startować w rajdach nie używając rąk? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Wiadomo jednak, że mamy w Polsce kierowcę, który, jako jedyny, nie posiadając rąk, posiada rajdową licencję. Jest nim Bartłomiej Ostałowski z Nowego Sącza.

– Uległem wypadkowi na motorze, amputowano mi ręce – opowiadał rajdowiec. – Z marzeń nie zamierzałem jednak rezygnować. Kiedy opanowałem jazdę autem po mieście, postanowiłem podążyć za moją pasją. W ubiegłym roku otrzymałem licencję rajdową. Jednym z warunków jej uzyskania, prócz zdolności czysto technicznych, była umiejętność opuszczania auta w ciągu siedmiu sekund. Umożliwił mi to specjalne mechanizm uwalniania się z pasów bezpieczeństwa. Teraz wychodzę z samochodu w cztery albo pięć sekund.

„Razem Mimo Wszystko” – tak brzmiało hasło wieczornego koncertu, który podsumowywał 9. Ogólnopolskie Dni Integracji. Wydarzenie, poprowadzone przez Annę Dymną i Piotra Polka, rozpoczęła piosenka Marka Kościkiewicza „Naucz się kochać” w wykonaniu tegorocznych finalistów Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. W koncercie wzięły także udział inne gwiazdy polskiej piosenki: Halina Mlynkova, Andrzej Piaseczny, Robert Janowski, Adam Nowak, Me Myself And I oraz Monika Kuszyńska ze swoim chórem z programu „Bitwa na głosy” emitowanego przez TVP2. Wszyscy artyści wyglądali pięknie. Spora w tym zasługa pracowników firmy Atelier Bernady, która, podczas trwania Ogólnopolskich Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko” – na zasadzie wolontariatu – zaoferowała nam wykonywanie artystycznego wizażu.

– Życie jest niezwykłe i piękne – mówiła do publiczności Anna Dymna – ale bywa, że los wystawia nas na ciężkie próby i trudno czasami poradzić sobie samemu. Samotność to największe cierpienie naszych czasów. Ale są wśród nas tacy, którzy znają lek na to cierpienie. Wiedzą, że człowiekowi najbardziej potrzebny jest drugi człowiek. I stają przy tych, którzy potrzebują pomocy. A wtedy znika rozpacz, bezradność i cierpienie.

Już po raz drugi do udziału w koncercie podsumowującym Ogólnopolskie Dni Integracji „Zwyciężać „Mimo Wszystko” Fundacja Anny Dymnej zaprosiła niewielkie organizacje i stowarzyszenia, które w różny sposób zajmują się działalnością prospołeczną. W tym roku były to: Fundacja „Ama Canem”, Fundacja „Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci”, Stowarzyszenie „Otwarte Drzwi”, Komitet Pomocy dla Zwierząt „Przystań Ocalenie”, Stowarzyszenie Centrum Niezależnego Życia „Sajgon”, Stowarzyszenie „Studio Integracji” i Polskie Stowarzyszenie Choroby Huntingtona. Pracownicy, podopieczni i wolontariusze tych organizacji opowiadali o swojej działalności i codziennym wspieraniu potrzebujących. Wszyscy podkreślali jedno: że najważniejszą rzeczą jest bycie razem i że nigdy nie wolno ulegać zwątpieniu, nawet w najtrudniejszych sytuacjach.

W trakcie koncertu rozszalała się burza. Nie przeszkodziła jednak we wspólnym trwaniu i przeżywaniu radości. Publiczność chciała być na Rynku, chowała się w Sukiennicach, bramach, ale tak, by ani na chwilę nie tracić z oczu tego, co działo się na scenie. W strugach deszczu występowali także artyści, a gdy schodzili ze sceny, twierdzili, że ulewa żadnego wrażenia na nich nie zrobiła. Pozytywne emocje brały górę nad fatalnymi warunkami atmosferycznymi.

– Wierzymy w człowieka, w jego możliwości – mówił Jerzy Szymański, założyciel Stowarzyszenia Centrum Niezależnego Życia „Sajgon” w Ciechocinku. – Każdy, nawet najbardziej niepełnosprawny, może mieć swój cel i go zdobyć. Każdy ma swój Mount Everest. Na początku jest to niewielki krawężnik, którego pokonanie sprawia ogromną trudność. Później jest to niedostępna góra lub ekstremalne miejsce, do jakiego możemy się samodzielnie dostać. Świat na wózku jest może trochę inny, ale równie piękny.

Ostatnim wydarzeniem wieczoru było wręczenie Orderów Uśmiechu. Marek Michalak, Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, uhonorował tym wyróżnieniem posła Marka Plurę i Przemysława Sobieszczuka, prezesa Stowarzyszenia Debra Polska Kruchy Dotyk. Pasowania obu kawalerów dokonała Anna Dymna, która jest członkinią MKOU.

Adam Nowak jest laureatem Medalu Świętego Brata Alberta, przyjacielem naszej Fundacji. Na Ogólnopolskich Dniach Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko” śpiewał już po raz czwarty. Pytany, o to, jaką ma refleksję oglądając wydarzenia na krakowskim Rynku, odparł:

– Staram się nie mieć żadnej refleksji na ten temat. Gdybym ją posiadał, znaczyłoby: uważam, że coś ode mnie zależy i mogę zmienić świat albo ustanowić jakieś inne kryterium, w którym toczy się życie osób sprawnych i niepełnosprawnych. Nie chcę zmieniać świata, nie potrafię tego robić, bo nie mam ku temu żadnych kompetencji. Jedyne, co mogę zrobić, to zaświadczyć własną osobą, że w każdym człowieku istnieją siły życiowe, jakie pozwalają nam jak najintensywniej przeżywać codzienność. Bez względu na nasze „opakowanie”.

9 i 10 czerwca, na Plantach przy Bunkrze Sztuki, odbył się kiermasz prac plastycznych, zdjęć i rękodzieła artystów oraz studentów krakowskich szkół artystycznych. Cały dochód z kiermaszu zostanie przeznaczony na zakup protezy nogi dla Magdaleny Sipowicz, która ucierpiała w katastrofie kolejowej pod Szczekocinami.

Dziękujemy wszystkim Instytucjom i Firmom, które pomogły naszej Fundacji w organizacji 9. Ogólnopolskich Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko”. Szczególne serdeczności kierujemy do Wolontariuszy naszego Biura Młodych, Pokojowych Patroli Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Fundacji „Aeris Futuro” oraz firmy Atelier Bernady i projektu Szlachetna Paczka. Ogółem przy tym dwudniowym wydarzeniu pracowało 253 wspaniałych Wolontariuszy. Bez ich pomocy i uśmiechu Ogólnopolskie Dni Integracji nie mogłyby się odbyć.

Wojciech Szczawiński

Termin emisji wydarzeń 9. Ogólnopolskich Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko” na antenie TVP2:

• finał 8. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty – 16 czerwca, godz.16.20 i 17 czerwca, godz. 15.15
• koncert „Razem Mimo Wszystko” – 17 czerwca, godz. 18.55

Komitet Honorowy 9. Ogólnopolskich Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko”: Minister Sportu Joanna Mucha, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Jarosław Duda, Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Wojewoda Małopolski Jerzy Miller, Prezydent Miasta Krakowa Prof. Jacek Majchrowski.

Może Cię zainteresować

Radość z rzeczy małych

17.05.2024

Gościem jutrzejszego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będzie Radosław Zbrożek z partnerką Dominiką Bilińską. U pana Radosława zdiagnozowano nowotwór kości.

Zmarł Andrzej Brandstatter

15.05.2024

To wyjątkowo przykra dla nas wiadomość. Andrzej Brandstatter i Jego Fundacja Pro Artis wielokrotnie wspierali nasze artystyczne projekty. Żegnamy nie tylko oryginalnego Twórcę podhalańskiej muzyki, ale też wielkiego Przyjaciela osób z niepełnosprawnościami.

Dołącz do newslettera