Zwycięzcy 18. „Albertiany” z Regionu V
„Makuszaki” biorą udział w „Albertianie” od 2010 r. Dwukrotnie odbierali nagrody w tym konkursie. Jednak nigdy dotąd nie zajęli w nim pierwszego miejsca i nie prezentowali swojego przedstawienia na Dużej Scenie Teatru Słowackiego w Krakowie.
– W naszej inscenizacji „Marionetki” zwracamy uwagę na to, że osoby niepełnosprawne też mają duszę, serce i marzenia – mówi nauczycielka Elżbieta Kociołek, która, wspólnie z Beatą Szczesiak, prowadzi „Makuszaków”. – Przedstawienie zaczęliśmy przygotowywać już we wrześniu ubiegłego roku. W pracę nad nim włożyliśmy sporo wysiłku, ale ta praca wszystkim dała ogrom radości. Trudno to nawet wyrazić słowami. Wiem jedno: nigdy nie zdecydowałabym się zamienić swojego obecnego zajęcia na pracę w szkole masowej.
Laureatów 18. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana” z Regionu V, obejmującego województwa dolnośląskie, lubuskie i wielkopolskie, ogłoszono 26 lutego, we Wrocławskim Teatrze Lalek. „Makuszaki” działają w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Kornela Makuszyńskiego w Turku. Mogą poszczycić się również innymi sukcesami artystycznymi, zarówno zespołowymi, jak i indywidualnymi. W 2017 r. zdobyli Puchar Burmistrza Miasta Turku, główną nagrodę na XVIII Festiwalu Szkolnym ,,PLAMA”. Z kolei Marcin Kurzawa, jako solista, zajął pierwsze miejsce podczas X „Albertiany”.
Jako solistka w Teatrze Słowackiego zaprezentuje się Marta Kłaptocz Warsztatu Terapii Zajęciowej Trzebnickiego Stowarzyszenia „Uśmiech Dziecka”, bo to ona okazała się najlepszą wokalistką w regionie obejmującym województwa dolnośląskie, lubuskie i wielkopolskie. Zwycięstwo w 18. „Albertianie” nie jest pierwszym sukcesem Marty. Posiada ona na koncie laury Międzyośrodkowego Konkursu Piosenki w Żmigrodzie „Piosenka jest dobra na wszystko” oraz Festiwalu Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Lewinie Brzeskim. A na widowni krakowskiego teatru zasiądą także laureaci 2. i 3. miejsca w tegorocznej „Albertianie”: aktorzy Teatru „Narcyz” z Warsztatu Terapii Zajęciowej Trzebnickiego Stowarzyszenia „Uśmiech Dziecka” oraz z „Pilskiego Teatru Tańca” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Pile.