fbpx

Aktualności

Zwycięzcy „Albertiany” z Regionu V

08.10.2020

12 października odbędzie się gala online 20. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana”. Prezentujemy laureatów I miejsca z Regionu V, obejmującego woj.: dolnośląskie, lubuskie, wielkopolskie.

24 lutego 2020 r., w Centrum Kultury „Impart” we Wrocławiu, odbył się drugi etap regionalnych eliminacji 20. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana”. W kategorii zespołów teatralnych zwyciężył Pilski Teatr Tańca ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. M. Grzegorzewskiej w Pile, spektaklem „No name”.

– Nie zdawałam sobie nawet sprawy z tego, jak wielką mają ambicję – wyznaje Ewa Pierzgalska, opiekunka grupy. – Podczas pierwszego utworu byli tak stremowani, że w ogóle nie było widać w nich energii. Nie wykonali nawet jednej figury, którą na próbach robili za wcześnie, bo tak byli do przodu z ruchem. Na końcu tego występu uderzają kijami o podłogę. Jedno dziecko złamało kij. Takie emocje nim targały! Od września, na próbach, nikomu się to nie zdarzyło. To jest dowód na to, że scena nie ma barier. Nieważne, czy jesteś niepełnosprawny, czy pełnosprawny. Walczysz i dajesz z siebie wszystko. Scena zabiera tę niepełnosprawność. Choroba upośledza umysł oraz ruch, ale nie emocje.

Grupa jest zróżnicowana pod względem  stopnia niepełnosprawności intelektualnej. Początkowo te różnice sprawiały problemy w relacjach pomiędzy aktorami. Obecnie, dzięki arteterapii, udało im się zintegrować.

– Stali się teamem. Nie ma gorszych i lepszych. Potrafią ze sobą rozmawiać o potrzebach i zainteresowaniach. Nigdy wcześniej tego nie robili. Poza tym czują się wyjątkowo na tle szkoły. Ego im ogromnie podskoczyło. Teraz są gwiazdami. Dodatkowo, zdecydowanie poprawiła się ich koncentracja, naśladownictwo ruchu i przede wszystkim, samodzielność. Teraz, gdy wyjeżdżamy, muszą wszystko zrobić sami. Na pewno pomagają sobie nawzajem, jednak stali się znacznie samodzielniejsi – kontynuuje opiekunka.

W kategorii solistów zwyciężył Klaudiusz Studziński. Reprezentant Warsztatu Terapii Zajęciowej „Arka” PSONI Koło w Głogowie wykonał utwór z  repertuar Marka Grechuty, „Dni, których jeszcze nie znamy”, jednak jego ulubionym gatunkiem jest muzyka filmowa.

– On ma przeogromną wiedzę muzyczną – opisuje Marlena Mandziuk, opiekunka Klaudiusza. ­– Pamięta szczegóły dotyczące poszczególnych wykonań czy artystów. On tę wiedzę pochłania. Jest to niezwykle imponujące. Myślę, że spokojnie mógłby startować w „Jaka to melodia?”. Zresztą to jego ulubiony program. Klaudiuszowi udało się zmotywować innych podopiecznych do spróbowania swoich sił. Teraz każdy pyta: a kiedy ja? Też chcą występować. Dają mu dużo wsparcia, kibicują.

Klaudiusz odnosi wiele sukcesów jako solista. Zdobył już wyróżnienia oraz Grand Prix na przeglądach w Smardzowie, Gaworzycach i Głogowie, a także wyróżnienie podczas zeszłorocznej „Albertiany”. Jednakże śpiew nie jest jego jedynym talentem. Wraz z grupą teatralną „Pozytywni” wygrał Grand Prix  podczas XI Przeglądu Spektakli o Tematyce Profilaktycznej „Teatrapia 2018” w Głogowie oraz wyróżnienie za kreatywną współpracę i choreografię na Festiwalu „Filmon”. Ponadto bierze udział w konkursach recytatorskich.

W Regionie V laureatem II miejsca tegorocznej „Albertiany” został zespół „Pracownia” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. św. Mikołaja w Kole, a III lokatę zajęła grupa „Pozytywni” z Warsztatu Terapii Zajęciowej „Arka” PSONI Koło w Głogowie.

Katarzyna Szostak

 

Może Cię zainteresować

Puzzle na jesienne dni

20.10.2020

Po raz kolejny wolontariusze naszego Biura Młodych wywołali uśmiechy na twarzach naszych podopiecznych z ośrodka „Dolina Słońca” w podkrakowskich Radwanowicach.

Nagrodzono nas „Viventi Caritate”

19.10.2020

Wczoraj, w dziewiętnastą rocznicę śmierci tragicznie zmarłego ordynariusza diecezji radomskiej bp. Jana Chrapka, wyróżniono nasze działania nagrodą „Viventi Caritate”, którą, od 16 lat, przyznaje Fundusz im. bp. Jana Chrapka.

Dołącz do newslettera