fbpx

Aktualności

Żyć tu i teraz

18.01.2023

Gościem najbliższego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będzie prof. Marian Soida z małżonką Dorotą. U profesora zdiagnozowano szpiczaka.

Profesor Marian Soida jest astronomem. Pracuje na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jak mówi, przez wiele, wiele lat udawało mu się skutecznie unikać służby zdrowia. Szpiczak dał o sobie znać podczas wyprawy w Dolomity. W trakcie wędrówki górskiej profesorowi raptownie zaczęło brakować tchu. Początkowo sądził, że to wynik niewyspania i przemęczenia. Przekonał się jednak, że na innych trasach również z trudem oddycha. Po powrocie do Polski udał się do lekarza. Ten jednak – zapewne mając na uwadze fakt, że pacjent jest pięćdziesięciolatkiem – w wynikach badań niczego niepokojącego się nie dopatrzył.

Fot.: archiwum fundacji

Pani Dorota skonsultowała wyniki małżonka ze swoim lekarzem rodzinnym. Usłyszała, że mąż powinien poddać się bardziej szczegółowym badaniom. Ostatecznie pan profesor został skierowany na hematologię. Diagnoza: szpiczak plazmocytowy. Leczenie nie było łatwe, tym bardziej rozpoczęła się wtedy pandemia Covid-19. Ostatecznie pan profesor został poddany autoprzeszczepowi szpiku. Mimo trudów leczenia, postanowił całkowicie zaufać lekarzom. Nie uskarżał się na dolegliwości, nie buntował. Dzisiaj patrzy na swoją chorobę z dystansem, dba o siebie. Nie czuje się chory. Żyje tu i teraz. Cieszy się tym, co robi.

Zapraszamy przed telewizory w najbliższy piątek do TVP2, o 6.20. Program dostępny będzie również na platformie Vod.tvp.pl.

Grzegorz Chajok

Może Cię zainteresować

Wózkiem po plaży

27.01.2023

Teraz taka jazda będzie możliwa. W siedzibie naszych Warsztatów Terapii Zajęciowej w nadbałtyckim Lubiatowie, przy ul. Spacerowej 38, znajdują się wózki dla osób z niepełnosprawnościami. Pojazdy te umożliwiają poruszanie się m.in. po plaży.

Laureaci 23. „Albertiany” z Regionu II

26.01.2023

25 stycznia 2023 r. w Zgierzu, w Szkole Podstawowej nr 8, jury w składzie: Małgorzata Godek-Wójcik, Jolanta Toboła, Barbara Droździńska, Dorota Abramczyk wyłoniło laureatów tegorocznego Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnościami „Albertiana”.

Dołącz do newslettera