fbpx

Aktualności

Szansa to życie

08.12.2022

Gościem jutrzejszego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się” będzie Jan Ponikowski, niepijący alkoholik.

Pan Jan mówi, że pochodzi z rodziny patologicznej. Ma siedmioro rodzeństwa. Jako sześciolatek został oddany do domu dziecka. Z tamtego okresu wspomina jedynie rozkazy i kary. Pierwszy raz po alkohol sięgnął w szkole podstawowej. Przyznaje, że w tamtym okresie kradł piwo ze sklepu. Pił, bo stan upojenia go rozluźniał. W wieku szesnastu lat włamał się do kiosku. Trafił do zakładu poprawczego. Niedługo po jego opuszczeniu dostał wezwanie do wojska.

Fot.: archiwum fundacji

Kiedy pan Jan miał 21 lat, urodziła mu się córka. Jego małżonka często wyjeżdżała na wieś pomagać rodzicom. Rozmówca Anny Dymnej zaczął wtedy bardzo dużo pić. Z choroby zdał sobie sprawę dopiero wówczas, gdy z domu zaczął wynosić rzeczy.

Nałóg sprawił, że pan Jan został zwolniony z pracy. Wkrótce trafił do więzienia za włamanie do sklepu. W zakładzie karnym nie pił.  Opuścił go po roku – za dobre sprawowanie. Nie mógł jednak pogodzić się z myślą, że małżonka żąda rozwodu, bo ma już innego mężczyznę. Wyprowadził się z domu i zamieszkał na działkach. Przyznaje, że pił wtedy na umór. Nie trzeźwiał. Utrzymywał się ze zbierania i sprzedaży złomu. Ale niebawem znowu włamał się do sklepu i został aresztowany. W więzieniu zaproponowano mu odwyk. Wykorzystał szansę. Nie pił wtedy prawie siedem lat.

Nadszedł czas, gdy pan Jan zdał sobie sprawę, że, jeśli niczego z sobą nie zrobi, to będzie tylko niepijącym alkoholikiem. Poprosił o wsparcie fundację „Emaus”. Rozpoczął terapię. Zaangażował się w pomaganie innym. Do dzisiaj daje mu to siłę, podobnie jak poznawanie siebie. Kocha swoje życie takim jakim ono jest.

Zapraszamy przed telewizory w najbliższy piątek do TVP2, o 6.20. Program dostępny będzie również na platformie Vod.tvp.pl.

Grzegorz Chajok

Może Cię zainteresować

Wózkiem po plaży

27.01.2023

Teraz taka jazda będzie możliwa. W siedzibie naszych Warsztatów Terapii Zajęciowej w nadbałtyckim Lubiatowie, przy ul. Spacerowej 38, znajdują się wózki dla osób z niepełnosprawnościami. Pojazdy te umożliwiają poruszanie się m.in. po plaży.

Laureaci 23. „Albertiany” z Regionu II

26.01.2023

25 stycznia 2023 r. w Zgierzu, w Szkole Podstawowej nr 8, jury w składzie: Małgorzata Godek-Wójcik, Jolanta Toboła, Barbara Droździńska, Dorota Abramczyk wyłoniło laureatów tegorocznego Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnościami „Albertiana”.

Dołącz do newslettera