fbpx

Co robimy

Biuro Młodych

Jednym z celów naszej działalności jest promocja idei wolontariatu. Biuro Młodych Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” powstało w grudniu 2004 r., z inicjatywy studentów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Obecnie skupia 120 wolontariuszy. Najmłodsi z nich są nastolatkami. Najstarszy nasz wolontariusz urodził się w 1940 r.

Anna Dymna nazywana jest „Pierwszą Wolontariuszką”, ponieważ funkcję prezesa fundacji aktorka sprawuje społecznie. Nasi wolontariusze zawsze są uśmiechnięci, znajdują się wszędzie tam, gdzie są potrzebni. Swoim zapałem i radością potrafią rozjaśnić niejedno smutne i ciemne miejsce. Charakterystyczną cechą ich ubioru są jasnozielone koszulki z logo fundacji „Mimo Wszystko”, na których widnieje napis „Zmieniamy świat na lepszy”.

Najczęściej to my wysyłamy do naszych wolontariuszy informację o tym, że jest ktoś, komu trzeba pomóc. Wówczas zgłaszają się ochotnicy. Bardzo zależy nam jednak, aby to wolontariusze sami wychodzili z inicjatywą, wymyślali akcje. I tak się dzieje. Mamy grupę ok. 40 osób, na które możemy liczyć o każdej porze dnia i nocy (…) Często dzwonią do nas osoby, które potrzebują kogoś, kto pomoże synowi w nauce lub zwyczajnie porozmawia i wesprze na duchu. Nasi wolontariusze odwiedzają samotne osoby, piją z nimi herbatę, pomagają w domu. Czasem ciężko zdecydować, co robić, komu pomóc w pierwszej kolejności, bo nie jesteśmy w stanie pomóc wszystkim potrzebującym – podkreśla w jednym z wywiadów prasowych Katarzyna Walaszek, która, od marca 2006 roku, kieruje Biurem Młodych Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.

„Zieloni” uczestniczą nie tylko we wszystkich projektach realizowanych przez fundację, ale tworzą również własne akcje. Część wolontariuszy pomaga naszym podopiecznym przez cały rok. Zdecydowana większość angażuje się w tzw. wolontariat akcyjny – wspiera fundację kilka razy w roku, przy okazji dużych projektów. Pomoc „Zielonych” jest nieoceniona również w codziennej pracy, m.in. w zadaniach związanych z funkcjonowaniem biura fundacji.

Strona internetowa Biura Młodych

 

Dołącz do newslettera