fbpx

Co robimy

Warsztat Terapii Zajęciowej „Spotkajmy się”

Warsztat Terapii Zajęciowej w nadbałtyckim Lubiatowie (woj. pomorskie) wybudowano dzięki darczyńcom i sponsorom, a także osobom, które przekazują nam swoje odpisy z podatku. To jedyna tego typu placówka w gminie Choczewo i okolicy.

Warsztat służy osobom z niepełnosprawnościami, zagrożonym wykluczeniem społecznym, które – do chwili otwarcia placówki, w listopadzie 2014 r. – nie miały możliwości rehabilitacji oraz terapii. Dwukondygnacyjny, nowoczesny obiekt, zaprojektowany przez Biuro Architektoniczne „Limba” z Krakowa, usytuowany jest w nadbałtyckim lesie, na terenie zajmowanym niegdyś przez jednostkę wojsk rakietowych.

14720619_926277717478295_4516264072469830722_nPodopieczni naszych WTZ długi czas czuli się światu niepotrzebni

Osoby z niepełnosprawnościami, pod okiem specjalistów, korzystają w naszych WTZ z dwóch pracowni ceramicznych, rękodzieła, komputerowo-poligraficznej i przyrodniczo-gospodarczej. Celem zajęć jest przygotowanie podopiecznych do aktywności zawodowej, a także kształtowanie u nich poczucia własnej wartości, postaw prospołecznych, obowiązkowości i odpowiedzialności za powierzone działania. Czynimy starania o możliwość prowadzenia w Lubiatowie spółdzielni socjalnej.

aaCelem codziennych zajęć w WTZ jest przywrócenie osób niepełnosprawnych na rynek pracy

Siedziba warsztatu jest miejscem lokalnej integracji. Anna Dymna wielokrotnie organizowała tam wieczory poetyckie, na których gościli znakomici artyści, m.in.: prof. Krzysztof Orzechowski, Ewa Kaim, Radosław Krzyżowski, Adam Nowak. Niedawno odbył się koncert piosenek Kabaretu Starszych Panów (sala teatralna nie mogła pomieścić publiczności). Na takie spotkania wstęp jest wolny. Od kwietnia z pracowni WTZ korzystają seniorzy Choczewskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Kiedy staję teraz przed budynkiem warsztatów w Lubiatowie, pięknym również pod względem architektonicznym, to zamykam oczy i przypominam sobie czas, gdy w tym miejscu stał wyglądający ponuro, opuszczony przez wojsko bunkier do przechowywania i remontu rakiet. Ta metamorfoza wydaje mi się cudem[1] – mówi Anna Dymna.

Wesprzyj podopiecznych

[1] „Warto mimo wszystko”, Anna Dymna, Wojciech Szczawiński, SIW Znak 2017.

Relacja z otwarcia WTZ w Lubiatowie (Telewizja TTM, 14.11.2014 r.)

Profil WTZ w Lubiatowie na Facebooku

Przeczytaj rozmowę z Tomaszem Gzowskim, dyrektorem Oddziału Lubiatowo Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”

Przeczytaj rozmowę z Romanem Wittbrodtem, podopiecznym Warsztatu Terapii Zajęciowej „Spotkajmy się” w Lubiatowie

Historia

9 listopada 2005 roku w Wejherowie został podpisany akt notarialny przekazujący w dzierżawę Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” teren pod budowę ośrodka wczasowo-rehabilitacyjnego „Spotkajmy się”. Pierwotnym zamiarem Anny Dymnej było bowiem stworzenie również nad Bałtykiem miejsca dla osób o różnym stopniu niepełnosprawności, które, z powodu trudnej sytuacji materialnej, nie mają szans na wypoczynek poza miejscem zamieszkania. Inwestycja została wstrzymana, w 2011 r., ze względu na plany budowy w Lubiatowie elektrowni atomowej. Po odblokowaniu terenu, w 2022 r., powstaje tam ośrodek wytchnieniowy dla opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną.

W ramach budowy Ośrodka „Spotkajmy się” w Lubiatowie realizowany jest projekt „Ekologiczne, nowoczesne, odnawialne źródła ciepła dla ośrodka terapii dziennej w Lubiatowie” dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego  w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013.

logotypy-lubiatow

 

Szczegółowych informacji na temat WTZ oraz jego podopiecznych udziela Justyna Kęmpka, tel.: 58 57 28 210,
e-mail: justynakepka@mimowszystko.org

Wesprzyj podopiecznych

Dołącz do newslettera