fbpx

Co robimy

Ośrodek wytchnieniowy w Lubiatowie

Rozmawiamy nie tylko z osobami chorymi i z niepełnosprawnościami. Uważnie wsłuchujemy się także w głosy ich rodzin. Podziwiamy poświęcenie matek, ojców, sióstr, braci, córek, synów. Nierzadko oddają oni z siebie wszystko, by otoczyć swoich bliskich opieką pełną uważnej troski.

Robią to niemal do granic rezygnacji z siebie i wewnętrznego wypalenia. Dlatego pragniemy, by nasz ośrodek w nadbałtyckim Lubiatowie stał się dla nich miejscem wytchnienia.

„Bardzo kochamy osoby, którymi się opiekujemy. Ale ich ciągłe towarzystwo, dwadzieścia cztery godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu, niekiedy jest przytłaczające. Przytłacza nas odpowiedzialność, liczba obowiązków, problemy, schematy dnia codziennego, nieprzespane noce. Jesteśmy wyczerpani nie tylko fizycznie, ale przede wszystkim psychicznie. Każda minuta naszego dnia musi być z góry zaplanowana. W takim życiu nie ma miejsca na spontaniczność” – słyszeliśmy wielokrotnie.

Źródło: Hocomo sp. z o.o

Wesprzyj budowę ośrodka

Lubiatowo to niewielka miejscowość w gminie Choczewo, w województwie pomorskim. Od 2014 roku, w środku pięknego lasu, niemal tuż nad brzegiem Bałtyku, prowadzimy tam nowoczesne Warsztaty Terapii Zajęciowej.

Nasz ośrodek wytchnieniowy będzie się składał docelowo z 10 domków wypoczynkowych. Staną one w bliskim sąsiedztwie WTZ. Siedziba warsztatów również będzie służyła naszym gościom szukającym wytchnienia nad Bałtykiem. Na przykład, gdy mama z tatą będą chcieli wybrać się na spacer po plaży albo wycieczkę, ich pociecha znajdzie w warsztatach fachową opiekę terapeutów i psychologa.

– Nie wyobrażam sobie mojego życia bez morza, kąpieli w słonej wodzie, bez budowania zamków i smoków z piasku, bez długich spacerów plażami wzdłuż bałtyckiego brzegu, bez magicznych wycieczek leśnymi nadmorskimi ścieżkami. Od dzieciństwa spędzam wakacje w okolicach Lubiatowa. Znam tu wszystkie ścieżki, polanki, plaże. To prawdziwie magiczny, życiodajny obszar. Tu, co roku, ładuję akumulatory, nabieram sił i czuję się szczęśliwym człowiekiem – mówi Anna Dymna.

Jesteśmy przekonani, że nasz ośrodek wytchnieniowy nad Bałtykiem będzie dobrze służył osobom z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich opiekunom. Z pewnością nabiorą tu sił, odzyskają spokój i poczują radość, której w codzienności nierzadko im brakuje.

Autorem zdjęć w galerii poniżej jest Roman Wittbrodt, uczestnik WTZ w Lubiatowie

 

Dołącz do newslettera