fbpx

Co robimy

Ośrodek „Dolina Słońca”

Ośrodek terapeutyczno-rehabilitacyjny dla osób z niepełnosprawnością intelektualną „Dolina Słońca” powstał i działa dzięki darczyńcom i sponsorom, a także osobom, które przekazują nam swoje odpisy z podatku. Placówkę otwarto 26 września 2013 r., w dniu 10. urodzin Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”

Anna Dymna zarejestrowała fundację „Mimo Wszystko” 26 września 2003 r. Zrobiła to, żeby ratować 26 dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną, mieszkańców schroniska Fundacji im. Brata Alberta w podkrakowskich Radwanowicach. Na skutek nowelizacji ustawy o rehabilitacji i zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, groziło im społeczne wykluczenie.

– To była tragedia – wspomina ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prezes Fundacji im. Brata Alberta. – Dla ludzi niepełnosprawnych zajęcia terapeutyczne są sensem życia. Protestowaliśmy przeciwko zmianie ustawy, ale bezskutecznie. Ania współpracowała z nami od paru lat. Namówiłem ją, by założyła swoją fundację. Zrobiła to. Uratowała podopiecznych.[1]

Warsztaty Terapii Artystycznej „Mimo Wszystko” rozpoczęły działalność w lutym 2004 r. Mieściły się w trzech pomieszczeniach. Nikt nie myślał wtedy, że, za parę lat, w Radwanowicach stanie piękny, nowoczesny ośrodek terapeutyczno-rehabilitacyjny dla osób niepełnosprawnych intelektualnie „Dolina Słońca” – jedna z dwóch placówek, którą Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” wybudowała i prowadzi dzięki podatnikom, darczyńcom i sponsorom.

„Dolina Słońca”  jest nowoczesnym kompleksem, który zbudowaliśmy w latach 2008-2012.

Obecnie prowadzimy i utrzymujemy „Dolinę Słońca”, zatrudniając wykwalifikowaną kadrę. Nasi podopieczni to, nierzadko, sieroty bądź półsieroty. Ich niepełnosprawności intelektualnej towarzyszą najczęściej poważne schorzenia somatyczne.

każdaKażdy ma swoje pasje, każdy zasługuje na radość i szacunek, fot. Joanna Pieczara

Naturalnie, zdaję sobie sprawę, że gdyby moja fundacja zajmowała się tylko dziećmi, może łatwiej byłoby nam pozyskiwać pieniądze – podkreśla Anna Dymna. – Dzieciom pomaga się najchętniej, bo one najbardziej wzruszają swoją bezradnością oraz cierpieniem. Tymczasem moi dorośli niepełnosprawni intelektualnie podopieczni, z piętnem inności, często już bez rodzin, bezradni, nieporadni, obarczeni również ciężkimi chorobami somatycznymi nie umieją nawet prosić o pomoc. Nieraz słyszałam: „Dlaczego wydaje pani społeczne pieniądze na tych… debili?”. Na takie szokujące pytania po prostu nie odpowiadam. Jan Paweł II nauczał przecież: „Kimkolwiek jesteś, jesteś kochany. Pamiętaj, że każde życie, nawet bezsensowne w oczach ludzi, ma wieczną i nieskończoną wartość w oczach Boga”. Te słowa stały się moim drogowskazem.

„Dolina Słońca” od początku jest miejscem otwartym, które sprzyja społecznej integracji. Każdego dnia tętni życiem i radością. Każdego dnia odbywa się tam terapia i edukacja przez sztuki plastyczne, rękodzieło artystyczne, wytwarzanie ceramiki, muzykoterapię, dźwiękoterapię i teatr. Zajęcia odbywają się również w ramach indywidualnych i grupowych spotkań z psychologiem oraz pedagogiem, a także indywidualną i grupową rehabilitację ruchową. Podopieczni uczestniczą też w zajęciach poza ośrodkiem.

04Dzięki fundacji „Ama Camen” nasi podopieczni uczestniczą też w dogoterapii, fot.: archiwum fundacji

Dwa z pięciu pawilonów ośrodka przekazaliśmy – w bezpłatne użytkowanie – Fundacji im. Brata Alberta. Uruchomiono w nich świetlicę terapeutyczną oraz środowiskowy dom samopomocy.

qqdronCodziennie pracujemy również po to, żeby w tej „Dolinie” słońce nigdy nie zgasło, fot.: archiwum fundacji

Na terenie „Doliny Słońca” rosną trzy dęby. Zostały zasadzone 26 września 2013 r., w dniu 10. urodzin Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” i uroczystego otwarcia ośrodka, przez Ewę Błaszczyk (fundacja „Akogo?”), Janinę Ochojską (Polska Akcja Humanitarna) i Jerzego Owsiaka (Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy) – jako znak służenia z nami wspólnej sprawie.

Szczegółowych informacji na temat ośrodka oraz jego podopiecznych udziela Małgorzata Cebula, e-mail: malgorzatacebula@mimowszystko.org 

Wesprzyj podopiecznych

 

Historia

30 grudnia 2005 roku Anna Dymna i ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski podpisali umowę, na mocy której Fundacja im. Brata Alberta oddała nam (na okres 50 lat) teren w Radwanowicach o powierzchni 8 hektarów i 34 arów. Budowa „Doliny Słońca” rozpoczęła się w 2008 r. Z odpisów 1% podatków na rzecz organizacji pożytku publicznego, urzędy skarbowe przelały wtedy na konto Fundacji „Mimo Wszystko” ponad jedenaście milionów złotych. W liście publikowanym na łamach regionalnej i ogólnopolskiej prasy Anna Dymna pisała do darczyńców:

Dziękuję Wam za to zaufanie! Jest dla mnie szansą, radością i ogromnym zobowiązaniem. Obiecuję, że każda złotówka z tych jedenastu milionów zamieni się w uśmiech pokrzywdzonego przez los człowieka. Dzięki Waszej pomocy, wybudujemy razem w Radwanowicach pod Krakowem „Dolinę Słońca”, czyli ośrodek rehabilitacyjno-terapeutyczny dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, a w przyszłości ośrodek terapeutyczny dla osób z różnymi niepełnosprawnościami w nadmorskim lesie w Lubiatowie, na terenie byłej jednostki wojsk rakietowych. Stworzymy razem słoneczne punkty na mapie naszej rzeczywistości. Myślę, że działając konkretnie i celowo, możemy razem zapalić wiele takich świateł i sprawić, że wokół będzie jaśniej. Na naszej stronie internetowej będziemy Was dokładnie informowali o wszystkich etapach budowy i oczywiście jak co roku rozliczymy się z każdej złotówki (…) Dziękuję wszystkim ludziom dobrej woli, którzy przyczynili się do sukcesu mojej Fundacji. Dziękuję wszystkim mediom: życzliwym i dociekliwym dziennikarzom prasowym, radiowym i telewizyjnym, a przede wszystkim Telewizji Polskiej. To dzięki programowi „Spotkajmy się” i rozmowom z ludźmi chorymi i niepełnosprawnymi poznaję ich prawdziwe problemy i mam odwagę im pomagać. Dziękuję moim kochanym kolegom aktorom i piosenkarzom, poetom i lekarzom, duchownym, urzędnikom i biznesmenom, którzy zawsze z radością biorą udział w naszych projektach i nigdy nie odmawiają pomocy. Sukces mojej Fundacji jest naszym wspólnym sukcesem i dobrze wiem, że to Wy jesteście jego prawdziwymi sprawcami. Dziękuję zaprzyjaźnionym Fundacjom. Wasze rady, pomoc, życzliwość i wspólne działania tworzą prawdziwą siłę. Wierzę, że przeniesiemy razem jeszcze niejedną górę, by odsłonić komuś słońce i obudzić nadzieję. Dziękuję wreszcie tym, którym pomagamy, ludziom chorym i niepełnosprawnym za zaufanie i umiejętność korzystania z naszej pomocy. Wasz uśmiech jest całym sensem naszego działania, a Wasza przyjaźń największą nagrodą. Wszystkim kochanym Jednoprocentowym Darczyńcom życzę, by uśmiech, który pojawi się dzięki Wam na twarzach naszych podopiecznych był zawsze z Wami i pomagał Wam kochać życie („Anna Dymna dziękuje darczyńcom”, „Gazeta Wyborcza – Kraków”, 15 sierpnia 2008 r.).

Trzy lata później otrzymaliśmy pozwolenie na użytkowanie ośrodka. 12 stycznia 2012 r. „Dolina Słońca” przyjęła pierwszych podopiecznych. Uroczyste otwarcie placówki nastąpiło 26 września 2013 r. W tym dniu Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” obchodziła swoje 10-lecie.

Treść aktu erekcyjnego wmurowanego w fundamenty ośrodka:

Kimkolwiek jesteś, jesteś kochany. Pamiętaj, że każde życie, nawet bezsensowne w oczach ludzi, ma wieczną i nieskończoną wartość w oczach Boga – to słowa Jana Pawła II.

Ojciec Święty w 2003 roku błogosławił nowo powstałej Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.  Jego słowa są dla tej organizacji pozarządowej drogowskazem, dają odwagę i siłę wszelkim jej działaniom.

Wokół piękna, polska jesień. W Radwanowicach pod Krakowem złote słońce rozjaśnia rozległą  dolinę otoczoną lasami. Słońce i radość jest też we wszystkich tu dziś zgromadzonych. Spełnia się bowiem marzenie wielu ludzi.

Mając na względzie dobro drugiego Człowieka, starając się spełniać nauczanie wielkiego Polaka, umiłowanego Papieża Jana Pawła II,  pracownicy Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” w Krakowie i zgromadzeni wokół tej organizacji  ludzie dobrej woli z radością oznajmiają wszystkim, że w Radwanowicach rozpoczęto budowę  „Doliny Słońca” pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu – ośrodka rehabilitacyjno-terapeutycznego dla 200 osób z niepełnosprawnością  intelektualną.

„Dolina Słońca” to nazwa, której pomysłodawcami są podopieczni tutejszych warsztatów terapeutycznych.

3 listopada roku 2008 o godz. 11.00, w Radwanowicach, kiedy :

Wojewodą Małopolskim był Pan Jerzy Miller,
Marszałkiem Województwa Małopolskiego  Pan Marek Nawara,
Starostą Powiatowym  Pan Józef Krzyworzeka,
Wójtem Gminy Zabierzów Pani Elżbieta Burtan,
Metropolitą Krakowskim Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz,
Prezesem Fundacji „Mimo Wszystko” Pani Anna Dymna, aktorka,
Prezesem Fundacji im. Brata Alberta – Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski,

w obecności władz  samorządowych, Radnych Rady Gminnej oraz Społeczności Lokalnej, Darczyńców, Przyjaciół Fundacji, Wolontariuszy, Projektantów, Wykonawców robót i znamienitych Gości, po uprzednim opatrzeniu w stosowne podpisy i uroczystym poświęceniu Aktu Erekcyjnego i placu budowy przez ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, wmurowania Aktu Erekcyjnego budowanego kompleksu obiektów ośrodka rehabilitacyjno-terapeutycznego „Dolina Słońca” dla osób niepełnosprawnych dokonano.

Czyni się to dla obecnego i przyszłych pokoleń.

Niniejszym aktem rozpoczęto ważny etap w wypełnianiu zadań, jakie postawiła przed sobą Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, która na co dzień niesie pomoc, daje otuchę i nadzieję wielu osobom potrzebującym, cierpiącym, niepełnosprawnym w całej Polsce – pomaga im godnie żyć. 

„Dolina Słońca” powstaje w Radwanowicach, w uroczym zakątku województwa małopolskiego, na gościnnej Ziemi Zabierzowskiej, wśród lasów i łąk, z dala od wielkomiejskiego gwaru, na terenie należącym do Fundacji im. Brata Alberta. Teren, za sprawą Prezesa tej Fundacji, Księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, na mocy stosownej umowy, został przekazany Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. I tu właśnie, w Radwanowicach, dla niepełnosprawnych intelektualnie podopiecznych obu Fundacji, powstanie prawdziwy dom, w którym odnajdą oni radość i sens życia.

Inwestycja ta, o powierzchni użytkowej blisko 3800 m2 i planowanej wartości robót budowlanych ocenianej na 21 519 814,00 zł brutto, powstanie w całości ze środków zgromadzonych przez Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, czyli przy pomocy Przyjaciół  z całej Polski, którzy 1% swojego podatku  dochodowego, z własnej, dobrej woli wpłacają na ten cel. Każda złotówka przekazana na tę budowę zamieni się w promień słońca i uśmiech pokrzywdzonego przez los człowieka.

W skład inwestycji wchodzą: budynek główny, 3 pawilony, sala gimnastyczna oraz dojazdy, place i chodniki, oświetlenie zewnętrzne.

Przedsięwzięcie  zostało  zaprojektowane przez mgr. inż. arch. Piotra Sobańskiego.

Inwestorem bezpośrednim jest Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, z siedzibą w Krakowie przy ul. Balickiej 12A/5B, Inwestorem Zastępczym jest Inwestorsko-Projektowa Spółdzielnia Pracy „INWESTPROJEKT”, z siedzibą w Krakowie przy ul. Świętokrzyskiej 12. Projekt jest realizowany przez firmę: „BUDOSTAL – 2” SA w Krakowie, z siedzibą przy ul. Lublańskiej 34.

Przesłanie dla potomnych – modlitwa  św. Franciszka z Asyżu, patrona powstającej „Doliny Słońca”:

O, Panie, spraw, abym nie tyle szukał pociechy, co pocieszał;
nie tyle szukał zrozumienia, co rozumiał;
nie tyle szukał miłości, co kochał.
Ponieważ dając siebie, otrzymujemy;
zapominając o sobie, odnajdujemy siebie

[1] „Aniu, dlaczego jesteś taka brzydka”, Jan Strzałka, „Tygodnik Powszechny” (24 września 2006 r.).

Zobacz wideo

Dołącz do newslettera