fbpx

Opisy projektów

Festiwal Zaczarowanej Piosenki

Festiwal Zaczarowanej Piosenki to ogólnopolski, paroetapowy konkurs dla utalentowanych wokalnie osób niepełnosprawnych. Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, przy współpracy Telewizji Polskiej SA, po raz pierwszy zrealizowała projekt w 2005 r.

W jury półfinału i finału zasiadają wybitniejsi twórcy polskiej kultury. Dotychczas byli to m.in: Urszula Dudziak, Magda Umer, Elżbieta Zapendowska, Krzesimir Dębski, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Jerzy Stuhr, Andrzej Seweryn, Zbigniew Preisner, Jerzy Satanowski i Włodzimierz Korcz. Opiekę artystyczną nad Festiwalem sprawuje Irena Santor. Kierownikiem muzycznym jest Radosław Labahua.

Organizując tę imprezę założyliśmy, że w towarzystwie największych gwiazd polskiej estrady, w finale festiwalu, wystąpią tylko najzdolniejsze wokalnie osoby niepełnosprawne. Czas skończyć z traktowaniem moich przyjaciół na zasadzie: „Marcinku, jesteś niewidomy, jeździsz na wózku, ale lubisz śpiewać? No to masz mikrofon i pośpiewaj sobie. Nieważne, że nie masz głosu, wolno ci, bo biedny przecież jesteś”. Takie podejście nie tylko uwłacza godności Marcina, ale krzywdzi także jego bardziej zdolnych kolegów. Tracimy przez to z oczu talenty na miarę Andrei Bocellego czy Steviego Wondera. To nie jest tylko moja opinia¹ – mówi o idei Festiwalu Zaczarowanej Piosenki Anna Dymna.

Koncerty półfinałowe Festiwalu odbywają się w Amfiteatrze Łazienek Królewskich w Warszawie. Finał – na Rynku Głównym w Krakowie. Niepełnosprawny wokalistom towarzyszą wtedy gwiazdy polskiej piosenki.

Zwycięzcy konkursu otrzymują Statuetki Zaczarowanego Ptaszka i stypendia, które pozwalają im doskonalić umiejętności wokalne: I miejsce – 24 tys. zł, II – 10 tys. zł, III – 5 tys. zł.

Przełom nastąpił w 2016 r. Aleksandra Bogucka, laureatka pierwszego miejsca w 12. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, wystąpiła podczas 54. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki. Rok później zaproszenie do opolskiego amfiteatru otrzymała Paulina Gruszecka, która zwyciężyła w 13. edycji konkursu. A podczas „Debiutów” 56. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu wystąpiło dwoje wokalistów, którzy karierę muzyczną rozpoczynali na Rynku Głównym w Krakowie: Aleksandra Nykiel, zwyciężczyni telewizyjnej „Szansy na sukces” i Michał Wiśniewski, który triumfował w 14. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. Ola opuszczała opolski amfiteatr z Nagrodą Publiczności oraz nagrodą Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych.

Najbardziej wyrazistym dopełnieniem idei Festiwalu Zaczarowanej Piosenki stał się w opolskim amfiteatrze występ Kamila Czeszela, laureata I miejsca w 15. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. Torunianin zwyciężył w „Debiutach” 57. KFPP.

Od 2009 r. Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, we współpracy z Radiem Kraków, organizuje dla finalistów Festiwalu drugi projekt artystyczny: cykliczne koncerty „Zaczarowane Radio Kraków”.

Powiedzieli o festiwalu

Życzyłbym sobie, żeby Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu osiągnął kiedykolwiek taki poziom, jaki reprezentują finaliści Festiwalu Zaczarowanej Piosenki – Zbigniew Preisner

Najbardziej urzekające w tym konkursie jest to, że nie widać, iż śpiewają w nim osoby z niepełnosprawnościami – Jacek Cygan

W tych niepełnosprawnych wokalistach dostrzegam niesamowity potencjał i możliwości. W końcu jakie to ma znaczenie, że ktoś nie widzi albo siedzi na wózku? Na scenie liczy się głos i osobowość wokalisty. Niech Pan Bóg da Annie Dymnej zdrowie, a ludzie pieniądze, by mogła dalej organizować ten niezwykły konkurs – Irena Santor

Przysłuchując się niektórym utworom wykonywanym podczas Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, mogę powiedzieć tylko jedno: rewelacja! Gdyby ten koncert miał miejsce w Stanach Zjednoczonych, natychmiast występujący tutaj piosenkarze byliby zwerbowani przez jakieś szajki producenckie i wykreowani na idoli dzieci albo młodzieży. Jedna dziewczyna pokazała tu coś, co jest darem Boskim: ma swingujący głos z kolosalnym, nieprawdopodobnym wyczuciem rytmu. To jest coś takiego, co posiada Justin Timberlake, Stevie Wonder, Michael Jackson, czyli wybrańcy, ludzie, którzy pulsują własnym głosem jak perkusją – Zbigniew Hołdys

Na komercji świat się nie kończy. Przyjechałem na krakowski Rynek służebnie wykonać to, do czego wewnętrznie czuję się zobowiązany. Uważam na przykład, że Darek, z którym śpiewałem, wykonał utwór w pełni zawodowo. Wielu uznanych wokalistów nie zaśpiewałoby tego utworu tak jak on. Ten mężczyzna ma wspaniały głos. Nie musi posługiwać się urządzeniami, dzięki którym kreuje się współczesne gwiazdy jednego sezonu – Grzegorz Markowski

Opinie uczestników

Nie śpiewamy niewidzącymi oczami, złamanym kręgosłupem albo sparaliżowanymi nogami. Dlaczego moje zdolności wokalne nie miałyby być poddane wnikliwej weryfikacji? Taryfy ulgowe, z jakimi często jesteśmy traktowani, po prostu nas poniżają.

Łukasz Żelechowski, zwycięzca 2. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki

Pokochaliśmy ten festiwal już na etapie eliminacji półfinałowych. Zauważyłem, jak, dzięki niemu, Ania rozwija się i otwiera na świat. Tamten czas nie był dla niej łatwy. Zaczęła być wtedy bardziej świadoma swojej choroby. Czuła się również odrzucona przez klasę, ponieważ koledzy nie bardzo wiedzieli, jak zachowywać się wobec osoby chorej na mukowiscydozę. Festiwal Zaczarowanej Piosenki pozwolił Ani odbudować wiarę w siebie i poczucie własnej wartości. Poczuła się akceptowana przez otoczenie. Do dzisiaj córka powtarza, że gdyby nie wygrana w tym konkursie, to nie wiadomo, jak potoczyłyby się jej losy.

Jarosław Dąbrowski, tata Ani Dąbrowskiej, zwyciężczyni w 11. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki

Festiwal Zaczarowanej Piosenki stał się dla mnie przełomem. Zmienił moje życie o sto osiemdziesiąt stopni. Od tamtej pory koncertuję w całej Polsce. Mogę robić to, co kocham.

Aleksandra Nykiel, laureatka III miejsca w 7. i II w 13. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki

Występ na krakowskim Rynku Głównym i możliwość śpiewania  w duecie z Katarzyną Groniec były dla mnie fantastycznym przeżyciem. W finale wykonywałam solo utwór Edyty Geppert „Jaka róża, taki cierń”. Pamiętam, że – gdy zeszłam z rozświetlonej reflektorami sceny – podeszli do mnie panowie Jacek Cygan oraz Ryszard Rynkowski, jedna z gwiazd tamtego koncertu. Serdecznie mi pogratulowali. Pan Cygan dodał: „Zatelefonuję do Edyty Geppert. Powiem, żeby koniecznie obejrzała telewizyjną retransmisję dzisiejszego finału. Tak przejmującego wykonania swojej piosenki pewnie jeszcze nie słyszała”. Byłam wtedy wokalnym naturszczykiem. To uznanie ogromnie mnie zdumiało, stało się dla mnie największą nagrodą.

Klaudia Skotarczak, laureatka II miejsca w 9. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki

W 2009 roku, w pierwszym moim finale zaśpiewałem solo i z Munkiem Staszczykiem. Nagrodą stał się sam udział w konkursie, jego niesamowita atmosfera. Potem wysłałem zgłoszenie do kolejnej edycji. Udało się. W 2010 roku zająłem drugie miejsce w kategorii dziecięcej. Wtedy na scenie towarzyszył mi Robert Gawliński. A ponieważ w następnym roku skończyłem szesnaście lat, znowu mogłem wziąć udział w projekcie – już jako wokalista dorosły. W Festiwalu Zaczarowanej Piosenki wystąpiłem pięć razy. Dzisiaj myślę, że właśnie to stało się dla mnie największą wygraną. Co roku mogłem się doskonalić, oswajać z profesjonalną sceną muzyczną.

Michał Wiśniewski, laureat II miejsca w 6. i zwycięzca w 14. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki

Przez parę lat obserwowałam Festiwal Zaczarowanej Piosenki, kibicowałam znajomym ze Studia Integracji Krzysztofa Cwynara, którzy w nim śpiewali. Ale, kiedy miałam dwadzieścia kilka lat, straciłam ochotę na udział w konkursach wokalnych. Męczyła mnie i niesmaczyła sztucznie kreowana presja na rywalizację. Skutek tego był taki, że spoglądano na siebie „wilkiem”. „Podkręcanie” tego rodzaju emocji – zarówno przez organizatorów, jak i uczestników – bardzo mi nie odpowiadało. Nawet jeśli odnosiło się sukces, był on trochę mdły, cieszył nie do końca. To nie jest zgodne z moją naturą, pozostaje w kontrze ze sposobem, w jaki traktuję śpiewanie. Ale znajomi mnie „piłowali”. Namawiali: „No weź, nie wygłupiaj się… W końcu się zgłoś!”. Pomyślałam: ja, stara baba, znowu mam startować w konkursie – trochę wstyd. Ostatecznie machnęłam ręką i wysłałam nagranie.

Paulina Gruszecka, zwyciężczyni w 13. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki

Mam wielkie szczęście do ludzi. Udział w Festiwalach Zaczarowanej Piosenki, spotkanie z Anną Dymną to był przełom w moim życiu. Od tego właściwie wszystko się zaczęło. Ten konkurs był dla mnie niczym trampolina. Jako osoba niewidoma, otworzyłem nowy etap w swojej codzienności. Odkryłem w niej barwy, jakich przedtem nie znałem.

Łukasz Baruch, trzykrotny finalista Festiwalu Zaczarowanej Piosenki

Zgłoszenia, laureaci, stypendia

2019 r. – na konkurs nadesłano 152 zgłoszeń. Laureaci: 1. Natalia Pycek (duet z Anią Rusowicz), Martyna Wójcik (duet z Olgą Szomańską) (ex aequo), 2. Julia Walczyna (duet z Kubą Badachem) – kat. do 16 lat; 1. Kamil Czeszel (duet z Anią Rusowicz), 2. Krzysztof Szymaszek (duet Olgą Szomańską), 3. Weronika Ryba (duet z Czesławem Mozilem) – kat. pow. 16 lat.

2018 r. – na konkurs nadesłano 175 zgłoszeń. Laureaci: 1. Julia Zawrzykraj  (duet z Hanną Banaszak), 2. Agata Kubiak (duet z Łukaszem Łyczkowskim) 3. Kinga Kasprzyk (duet z Marią Sadowską) – kat. do 16 lat; 1. Michał Wiśniewski (duet z Krystyną Prońko), 2. Natalia Siekierka (duet z Krzysztofem Cugowskim), 3. Patrycja Błach (duet z Adamem Nowakiem) – kat. pow. 16 lat.

2017 r. – na konkurs nadesłano 219 zgłoszeń. Laureaci: 1. Bartłomiej Peszuk (duet z Kasią Cerekwicką), 2. Weronika Ryba (duet z Mateuszem Ziółko), 3. Kalina Kusterska (duet z Markiem Piekarczykiem) – kat. do 16 lat; 1. Paulina Gruszecka (duet z Anną Karwan), 2. Aleksandrę Nykiel (duet z Andrzejem „Kobrą” Kraińskim), 3. Daniel Zawodnik (duet z Markiem Piekarczykiem), Sandra Pączek (duet z Mateuszem Ziółko) ex aequo – kat. pow. 16 lat.

2016 r. – na konkurs nadesłano 244 zgłoszenia. Laureaci: 1. Urszula Kowalska (duet z Natalią Przybysz), 2. Patrycja Błach (duet z Damianem Ukeje), 3. Viktoria Pongowska (duet z Mieczysławem Szcześniakiem) – kat. do 16 lat; 1. Aleksandra Bogucka (duet z Mieczysławem Szcześniakiem), 2. Joanna Kryś (duet z Alicją Majewską), 3. Aleksandra Orłowska (duet z Anitą Lipnicką) – kat. pow. 16 lat.

2015 r. – na konkurs nadesłano 209 zgłoszeń. Laureaci: 1. Anna Dąbrowska (duet z Grzegorzem Hyżym), 2. Antoni Sorówka (duet z zespołem Enej), 3. Oliwia Maciejuniec (duet z Mariką) – kat. do 16 lat; 1. Angela Wawrzyk (duet z zespołem Enej), 2. Milena Wiśniewska (duet z Edytą Geppert), 3. Monika Wójcikowska (duet z Ireną Santor) – kat. pow. 16 lat.

2014 r. – na konkurs nadesłano 198 zgłoszeń. Laureaci: 1. Amelia Dubanowska (duet z Markiem Piekarczykiem), 2. Julia Bagińska (duet z Anią Rusowicz), 3. Aleksandra Orłowska (duet z Ewą Bem) – kat. do 16 lat; 1. Dariusz Buczek (duet z Ernestem Staniaszkiem), 2. Natalia Modzelewska (duet z Anią Rusowicz), 3. Patrycja Nocuń (duet z Mietkiem Szcześniakiem) – kat. pow. 16 lat.

2013 r. – na konkurs nadesłano 223 zgłoszenia. Laureaci: 1. Roland Świstek (duet z Ryszardem Rynkowskim, 2. Ilona Kałuża (duet z Katarzyną Groniec), 3. Sandra Chorąży (duet z Grzegorzem Turnauem) – kat. do 16 lat; 1. Michał Ziomek (duet z Grzegorzem Turnauem), 2. Klaudia Skotarczak (duet z Katarzyną Groniec), 3. Anna Rossa (duet z Anną Ozner) – kat. pow. 16 lat.

2012 r. – na konkurs nadesłano 213 zgłoszeń. Laureaci: 1. Wiktoria Smuga (duet z Grażyną Łobaszewską), 2. Radosław Graczyk (duet z Anią Wyszkoni), 3. Magdalena Krzemińska (duet z Łukaszem Zagrobelnym) – kat. do 16 lat; 1. Klaudia Borczyk (duet z Kasią Wilk), 2. Krzysztof Sałapa (duet z Grażyną Łobaszewską), 3. Zuzanna Osuchowska (duet z zespołem Pectus) – kat. pow. 16 lat.

2011 r. – na konkurs nadesłano 207 zgłoszeń. Laureaci: 1. Aleksandra Liske (duet z Alicją Majewską), 2. Milena Wiśniewska (duet z Maciejem Miecznikowskim), 3. Aleksandra Nykiel (duet z Małgorzatą Ostrowską) – kat. do 16 lat; 1. Krzysztof Szymaszek (duet z Małgorzatą Ostrowską), 2. Agata Zakrzewska (duet z Moniką Kuszyńską), 3. Aneta Rudkowska (duet z Alicją Majewską) – kat. pow. 16 lat.

2010 r. – na konkurs nadesłano 265 zgłoszeń. Laureaci: 1. Bartłomiej Martynow (duet z Piotrem Kupichą), 2. Michał Karol Wiśniewski (duet z Robertem Gawlińskim), 3. Klaudia Borczyk (duet z Patrycją Markowską) – kat. do 16 lat; 1. Przemysław Cackowski (duet z Patrycją Markowską), 2. Wojciech Urban (duet z Robertem Gawlińskim), 3. Michał Becmer (duet z Haliną Frąckowiak) – kat. pow. 16 lat.

2009 r. – na konkurs nadesłano 249 zgłoszeń. Laureaci: 1. Katarzyna Wachnik (duet z Łukaszem Zagrobelnym), 2. Agata Zakrzewska (duet z Budką Suflera), 3. Grzegorz Batóg (duet z Hanną Banaszak) – kat. do 16 lat; 1. Marta Rogalska (duet z Muńkiem Staszczykiem), 2. Kamil Czeszel (duet z Krystyną Prońko), 3. Mariusz Trzeciak (duet z Anią Dąbrowską) – kat. pow. 16 lat.

2008 r. – na konkurs nadesłano 216 zgłoszeń. Laureaci: 1. Robert Rumak (duet z Andrzejem Sikorowskim), 2. Zuzanna Osuchowska (duet z Grzegorzem Markowskim), 3. Klaudia Mikina (duet z Natalią Kukulską) ) – kat. do 16 lat; 1. Dariusz Tabiś (duet z Grzegorzem Markowskim), 2. Elżbieta Kuzio (duet z Halinką Mlynkovą), Agnieszka Łozińska (duet z Andrzejem Sikorowskim) ex aequo – kat. pow. 16 lat.

2007 r. – na konkurs nadesłano 291 zgłoszeń. Laureaci: 1. Karolina Sawka (duet z Katarzyną Nosowską), 2. Tomasz Kowalik (duet ze Zbigniewem Wodeckim), 3. Kamil Czeszel (duet z Arturem Gadowskim) – kat. do 16 lat; 1. Justyna Adamska (duet z Arturem Gadowskim), 2. Dominik Strzelec – (duet z Kubą Sienkiewiczem), 3. Katarzyna Nowak (duet ze Zbigniewem Wodeckim), Grzegorz Dowgiałło (duet z Katarzyną Nosowską) ex aequo – kat. pow. 16 lat.

2006 r. – na konkurs nadesłano 392 zgłoszenia. Laureaci: 1. Krzysztof Szymaszek (duet z Moniką Brodka), 2. Aleksandra Sobiech (duet z Mieczysławem Szcześniakiem). 3. Nikola Klepacz (duet z Edytą Górniak) – kat. do 16 lat; 1. Łukasz Żelechowski (duet z Justyną Steczkowską) 2. Paulina Gil (duet z Edytą Górniak). 3. Rafał Fusiek (duet z Mieczysławem Szcześniakiem) – kat. pow. 16 lat.

2005 r. – na konkurs nadesłano 372 zgłoszenia. Laureaci: 1. Daniel Zawodnik (duet z Grzegorzem Turnauem), 2. Julia Dzierżek (duet z Michałem Wiśniewskim), 3. Angela Wawrzyk (duet z Anną Marią Jopek)  – kat. do 16 lat; 1. Wiesława Stolarczyk-Polniak (duet z Grzegorzem Turnauem), 2. Marcin Tytko (duet z Pawłem Kukizem), 3. Witold Dacz (duet z Sylwią Wiśniewską) – kat. pow. 16 lat.

Laureaci Festiwalu Zaczarowanej Piosenki otrzymują Statuetki Zaczarowanego Ptaszka i stypendia, które pozwalają im na doskonalenie umiejętności wokalnych: I miejsce – 24 tys. zł, II – 10 tys. zł, III – 5 tys. zł.

Dołącz do newslettera