Aktualności

Poetycki wieczór w Lubiatowie

24.07.2017

Tłumnie, gwarno, radośnie, ale też refleksyjnie zrobiło się, w miniony piątek, w naszych Warsztatach Terapii Zajęciowej w nadbałtyckim Lubiatowie. A wszystko to za sprawą wieczoru poetyckiego o wymownym tytule „Pies cię trącał”.

Poezję o najwierniejszych przyjaciołach człowieka czytali Anna Dymna, Krzysztof Orzechowski oraz dwójka aktorów młodego pokolenia: Natalia Wieciech i Krystian Durman. O oprawę muzyczną wydarzenia zatroszczył się Michał Dymny. Publiczność, która z trudem mieściła się w przestronnym i jasnym hallu warsztatów, miała okazję wysłuchać utworów Brzechwy, Kerna, Grońskiego, Borzymowskiej, Szymborskiej, Jesienina oraz ks. Twardowskiego. I chociaż niemal ciągle rozlegało się żartobliwe warczenie, poszczekiwanie albo skomlenie – co szczególnie radowało najmłodszą część publiczności, to jednak obecne też były wzruszenia i zaduma, kiedy czytano „Monolog psa zaplątanego w dzieje” Szymborskiej, „Czekanie” ks. Twardowskiego albo „Pieśń o suce” Jesienina.

Kiedy aktorzy zakończyli czytanie utworów, bohaterami stali się najmłodsi uczestnicy spotkania. Zorganizowano dla nich specjalny minikonkurs. Kto chciał i miał odwagę, mógł zaprezentować własny wiersz o czworonogach. Każdą, nawet najkrótszą, prezentację nagradzano śmiechem i brawami. Uczestnicy konkursu otrzymywali też gliniane ptaszki wykonane przez naszych podopiecznych z WTZ w Lubiatowie.

– Po raz kolejny przekonałam się, że, w tych czasach pełnych niepokoju i społecznych napięć, tego rodzaju spotkania są nam wszystkim bardzo potrzebne – mówi Anna Dymna. – Chodzi przecież o to, żeby być razem, razem cieszyć się, wzruszać i budować więzi, rozumiejąc, jak wiele nas łączy i że każdy jest komuś potrzebny. Widziałam radość i zasłuchanie nie tylko na twarzach dzieci, lecz także dorosłych. Cieszyli się również niepełnosprawni podopieczni warsztatów, dumni z tego, że miejsce ich zajęć oraz terapii wypełnia niezwykła atmosfera. Gdybym miała czas, takie spotkania organizowałabym znacznie częściej.

Wiesław Gębka, wójt gminy Choczewo, i jego zastępca Krzysztof Kochan wręczyli Annie Dymnej bukiet kwiatów, dziękując jej za zorganizowanie kolejnego poetyckiego wieczoru w Lubiatowie. Aktorka myśli już o następnych tego rodzaju spotkaniach – zgodnie z zamysłem, by budynek warsztatów służył nie tylko naszym niepełnosprawnym podopiecznym, lecz także całej choczewskiej społeczności.

Radosną i spontaniczną atmosferze piątkowego wieczoru z w lubiatowskich Warsztatach Terapii Zajęciowej doskonale wyraża e-mail, jaki, wkrótce po zakończeniu wydarzenia, Anna Dymna otrzymała od Natalii Wieciech i Krystiana Durmana.

Pani Aniu, po każdym spotkaniu z Panią kipimy uśmiechem, miłością i optymizmem. Cudownie jest spotkać wokół siebie tylu wspaniałych, uśmiechniętych i po prostu dobrych ludzi. Chcemy tej dobroci uczyć się od najlepszych, bo przecież o to w życiu chodzi, żeby miłość dawać i ją dostawać.

Uściski dla najlepszej Nauczycielki dobroci.

Kochamy.

Natalia i Krystian
HAUUuuu!!! ­

Dowiedz się więcej o naszych Warsztatach Terapii Zajęciowej w Lubiatowie

Może Cię zainteresować

Atomowa moc „zielonych”

14.02.2018

11 lutego, w trakcie charytatywnego koncertu „Znaleźć nadzieję” dla Magdaleny Piekorz, wspierało nas 30 wolontariuszy – „zielonych”, jak o nich mówimy, mając na myśli ich T-shirty w kolorze nadziei. „Wspierało nas” to zresztą mało powiedziane.

W poszukiwaniu nadziei

13.02.2018

W minioną niedzielę, już po raz 10., Anna Dymna i Bogdan Tosza powitali publiczność naszych koncertów charytatywnych w sali Filharmonii Krakowskiej. Tegoroczne wydarzenie zatytułowaliśmy „Znaleźć nadzieję”, z myślą o ciężko chorej reżyserce Magdalenie Piekorz. Mottem stały się słowa Dantego Alighieri: „Nadzieja przychodzi do człowieka wraz z drugim człowiekiem”.

Dołącz do newslettera