fbpx

Aktualności

Za nami 27. MTK® w Krakowie

29.10.2024

Ostatnie dni były bardzo intensywne. Od 24 do 27 października odbywały się 27. Międzynarodowe Targi Książki® w Krakowie. W tym roku ponownie mogliśmy być ich częścią. Stoisko fundacji można było odwiedzić w EXPO Kraków (w hali „Wisła”) pod numerem C74. W sobotę na targach pojawiła się Anna Dymna.

Nasi pracownicy oraz wolontariusze przez cztery dni opowiadali odwiedzającym o podopiecznych i prowadzonych przez fundację działaniach. Przede wszystkim o dwóch projektach – Ogólnopolskim Konkursie Poezji „Słowa, dobrze, że jesteście” oraz Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Albertiana”. Do obu aktualnie zbieramy zgłoszenia.

Każda osoba przybyła do naszego stoiska mogła nabyć, za dobrowolną darowiznę, rękodzieło wykonane przez podopiecznych. Tworzyli je oni podczas zajęć w „Dolinie Słońca” w podkrakowskich Radwanowicach oraz w Warsztacie Terapii Zajęciowej „Spotkajmy się” w nadmorskim Lubiatowie.

Grupa czterech osób pozuje do zdjęcia. Wszyscy się uśmiechają. Po lewej stronie stoi wysoki mężczyzna. Jest łysy i ma okulary. Ubrany jest w czarną koszulkę z krótkim rękawem. Na niej jest nadruk – biały szkic osoby. Mężczyzna jest w ciemnych jeansach. Na szyi ma ciemną smycz z identyfikatorem. Za mężczyzną stoi młody chłopak. Ma krótkie, blond włosy. Ubrany jest w czarną koszulkę z nadrukiem. Widać go od pasa w górę. Na szyi ma zieloną smycz z identyfikatorem. Obok, po prawej stronie stoi kobieta. Jest niższa od pozostałych osób. Ma długie, brązowe, proste włosy. Ubrana jest w białą koszulkę z długim rękawem i jeansy. Na szyi ma różową apaszkę i zieloną smycz z identyfikatorem. Skrajnie po prawej stronie stoi młody mężczyzna. Ma kręcone, jasne, krótkie włosy. Nosi okulary. Ubrany jest w zieloną koszulkę, a na niej ma granatowy, rozpinany sweter. Widać go od pasa w górę. Na szyi ma zieloną smycz z identyfikatorem. Przed wszystkimi osobami na zdjęciu stoi biała lada. Zapełniona jest kolorowymi przedmiotami. Stoi tam też puszka na datki oraz kartki informacyjne. W tle, za grupą osób, widać zielono-białą ścianę. Widać na niej fragment neonowego napisu oraz logo i napis „Fundacja Anny Dymnej Mimo Wszystko”. Na białej ścianie widać nadrukowane, czarne szkice kobiecych twarzy.

Kierownik naszego Działu Pomocy Marcin Pałys, terapeutka Karolina Janur-Mikulska  oraz wolontariusze: Franciszek i Sebastian na stoisku fundacji, fot.: Monika Krzysztofik-Hanarz

Obecni na targach miłośnicy czytelnictwa mogli znaleźć coś dla siebie także u nas. Dostępne były bowiem tomiki poezji wydane w ramach konkursu „Słowa, dobrze, że jesteście” – w których znajdują się nagrodzone wiersze, wraz z utworami wyróżnionymi w konkursie literackim „Przychodzi wena do lekarza”. Dzięki hojności darczyńców, podczas całego wydarzenia, udało się nam zebrać 5598,76 zł. Kwota ta będzie przekazana na działalność ośrodków terapeutyczno-rehabilitacyjnych fundacji oraz finansowanie budowy, wyposażenia i funkcjonowania ośrodka wytchnieniowego przy Warsztatach Terapii Zajęciowej w Lubiatowie.

– Lubimy wracać na krakowskie targi książki, bo dzięki organizatorom za każdym razem czujemy się w hali EXPO Kraków jak u siebie. Jest to też ten rodzaj wydarzenia zewnętrznego, w którego organizację zaangażowani są praktycznie wszyscy. Pracownicy z krakowskiego biura przygotowują stoisko. Podopieczni z obu ośrodków wraz z terapeutami przygotowują rękodzieło, które później na miejscu dumnie prezentują wolontariusze, terapeuci z ośrodka w Radwanowicach oraz pracownicy biura. Obserwujemy, że takie działania spajają nas i dodają wszystkim energii. Takie momenty są niezwykle ważne dla każdego zespołu – mówiła Anita Morga, specjalistka ds. PR i marketingu.

Trzy osoby pozują do zdjęcia. Widoczni są od pasa w górę. Wszyscy się uśmiechają. Po lewej stronie stoi wysoki, młody mężczyzna. Ma średniej długości, jasnobrązowe włosy. Ubrany jest w zieloną koszulkę z krótkim rękawem, a pod nią widać długi rękaw czarnej koszulki. Na szyi ma zieloną smycz z identyfikatorem. Po środku stoi kobieta. Jest niższa i sporo starsza od mężczyzny. Ma długie, brązowe, kręcone włosy. Ubrana jest w czarną koszulkę, a na niej ma białą koszulę z długim rękawem. Na szyi ma zieloną smycz z identyfikatorem. Po prawej stronie stoi młoda kobieta. Ma długie, blond włosy, lekko pofalowane. Ubrana jest w zieloną koszulkę z krótkim rękawem. Na szyi ma zieloną smycz z identyfikatorem. W tle widać fragment neonowego napisu na zielonej ścianie oraz białą ścianę z napisem „Fundacja Anny Dymnej Mimo Wszystko”. Na jej fragmencie widać nadrukowane, czarne szkice kobiecych twarzy.

Anna Dymna z wolontariuszami Mateuszem i Marią, fot.: Monika Krzysztofik-Hanarz

Wolontariusze zaangażowani w prowadzenie stoiska fundacji byli bardzo podekscytowani. Z uśmiechem rozmawiali z każdym, kto postanowił zatrzymać się i dowiedzieć więcej o działaniach Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.

– Najpiękniejsza w naszym działaniu, z pozycji wolontariusza, jest możliwość spotkania z ludźmi, którzy przyjeżdżają na targi książki specjalnie dla nas. Chcą zobaczyć się i porozmawiać z nami oraz z pracownikami i Anną Dymną. Są to ludzie z każdego zakątka Polski. Z niektórymi znamy się już dłuższy czas. Natomiast rozmowy z tymi, którzy pojawiają się przy fundacyjnym stoisku po raz pierwszy, bardzo podnoszą mnie na duchu. Naszym celem jest rozmowa z drugim człowiekiem.  Dzielenie się możliwościami, jak można pomóc innym. To jest najpiękniejsze w tym wolontariacie – mówił wolontariusz Maciej.

Kobieta i mężczyzna pozują do zdjęcia. Oboje się uśmiechają. Kobieta stoi po lewej stronie, a mężczyzna po prawej. Oboje są widoczni od popiersia w górę. Pozują, przytuleni do siebie. Kobieta ma długie, brązowe, kręcone włosy. Ma na sobie czarną koszulkę, a na niej białą koszulę z długim rękawem. Mężczyzna jest wyższy od kobiety. Ma włosy spięte w mały kok na czubku głowy. Nosi okulary z ciemnymi, grubymi oprawkami. Ma ciemno-siwą brodę. Ubrany jest w podkoszulek z kolorowym nadrukiem, a na nim ma granatową marynarkę z przypinką na klapie. Za nimi półka z kwiatami w doniczkach i jasna ściana z napisami „Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie” i „International Book Fair in Krakow”.

Anna Dymna z Łukaszem Wojtusikiem, fot.: Monika Krzysztofik-Hanarz

W sobotę Anna Dymna pojawiła się podczas transmisji w Telewizji Targowej. Z Łukaszem Wojtusikiem rozmawiali o poezji. Szczególnie poruszony został temat wierszy pisanych przez osoby z niepełnosprawnościami. Anna Dymna prowadziła również rozmowę z siostrą Małgorzatą Chmielewską. Spotkanie to skupiło się wokół najnowszej książki siostry pt. „Majątek mam w dziurawych butach”.

– Był to dla nas wyjątkowy czas. Byliśmy zaskoczeni tak wielką liczbą osób i bardzo cieszyliśmy się z licznych odwiedzin na naszym stoisku. Opowiadaliśmy o fundacji i zapraszaliśmy do współpracy różne osoby, które są zainteresowane wolontariatem. Jesteśmy bardzo zadowoleni i wdzięczni za możliwość zaprezentowania stoiska Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Już teraz czekamy na kolejną edycję targów – podsumowała Maja Jaworska, wiceprezeska i dyrektorka fundacji.

Pragniemy serdecznie podziękować organizatorom 27. Międzynarodowych Targów Książki® w Krakowie, za zaproszenie, gościnę i otwartość. Już od kilku lat mamy przyjemność być częścią tego niezwykłego wydarzenia.

Podziękowania kierujemy również do Łukasza Wojtusika, prowadzącego rozmowę z Anną Dymną w TV Targowej.

Każdy z czterech dni targów obfitował w wiele ciekawych rozmów, szerokich uśmiechów i pozytywnych emocji. Cieszymy się, że tak chętnie nas odwiedzaliście. Z radością i niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania.

Dominika Sułkowska

Może Cię zainteresować

Audyt www

27.12.2024

Firma Accens nie tylko przeszkoliła nas w zakresie dostępności cyfrowej. Przeprowadziła również audyt tej dostępności w obszarze naszej strony internetowej.

Zdrowia, miłości, spokoju…

24.12.2024

„Czego Wam życzyć? Zdrowia, bo najważniejsze jest zdrowie. Ale jak będziemy zdrowi, to przede wszystkim życzę Wam miłości. Bo tak ważne jest, żeby mieć kogoś, komu się mówi: »Dobrze, że jesteś, kocham cię«. Życzymy więc Wam, żebyście mieli komu w te święta powiedzieć, żebyście o tym nie zapomnieli: »Dobrze, że jesteś«” – zaznacza Anna Dymna.

Dołącz do newslettera